1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın Tepki Çeken Sokak Şovu
Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın Tepki Çeken Sokak Şovu

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın Tepki Çeken Sokak Şovu

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Koronavirüsle mücadele meselesini epeyce yanlış anlayıp işi cadde ve sokaklarda halkı fırçalamaya vardırdı.

01 Nisan 2020 Çarşamba 16:03A+A-

HAKSÖZ-HABER

Beraberindeki bir heyetle cadde ve sokaklarda alınacak önlemleri yerinde tespit etmek gibi bir amaçla sahaya inmiş olsa da Vali Hanım bir süre sonra kameralar önünde halka oldukça sert tonda fırçalar atıp kimini paylıyor, kimini azarlıyor resmen.

Valinin görev ve yetkisi bu dönemde “sosyal mesafe”nin korunmasına yönelik tedbirler alınması için gerekli emir ve talimatları vermekse de bu görevin halka emir ve talimat vermekle yapılamayacağını maalesef kavrayamamış. Unutmuş olabilirsiniz fakat biz hatırlatalım; Vali memurların amiridir, halkın değil.

“Bugünlerde ne yapsam kabul görür, ne söylesem bir hikmet aranır” gibi çarpık bir algıyla mı hareket ediyor bilinmez ancak Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın sergilediği tavırlar, sesini yükseltme biçimi, sağa sola yağdırdığı emirler son derece yakışıksız, son derece rencide edici ve daha önemlisi kanunsuz ve hukuksuz. 

Evet, son derece sıkı tedbirlerin alınmasının gerekli olduğu bir vasattayız. Lakin bu zorlu süreci halka yönelik bu türden küstahça ve buyurgan tavırlarla atlatmanın mümkün olmadığını aklı başında herkesin kavraması gerekir. Yok, eğer Vali Funda Kocabıyık anlamamakta inat ederse o zaman İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu’nun bu durumu kendisine uygun bir biçimde hatırlatması icap eder.

Ehliyet ve liyakat meselesini çokça tartıştığımız, toplumda derin sancılara sebep olan eşe-dosta iltimas sancılarını aşmak için Uşak’ta yaşanan bu üzücü hadise bir fırsat olarak değerlendirilmeli. Funda Hanım esasen eğitim-öğretim ve tecrübeleri itibariyle bir Mülkiyeli değil, Hukuk eğitimi de almamış, sadece lise Felsefe Öğretmenidir. Bir dönem Tansu Çiller’e danışmanlık yapmış, akabinde Fetullah Gülen ile yakın ve sıkı temaslar kurmuş ve nihayet AK Parti’den İzmir Milletvekili olmuş Hüseyin Kocabıyık’ın eşi olması hasebiyle Felsefe Öğretmeni Funda Hanım’ın yolu hızla açılmış, bürokrasi kademelerini üçer beşer atlayarak nihayet Uşak Valisi olmuştur. Daha önce öğretmenlikten valiliğe terfi etmiş böyle bir örnek var mı bilemiyoruz.

Herhangi bir akrabasının FETÖ ile iltisaklı bir bankada hesabı olsa, bir dernek veya sendikaya üye olsa, bir gazete veya sergiye abone olsa değil vali KPSS ile aştığı engellere rağmen mülakatta elenirken maşallah Funda hanım için eşi Hüseyin Kocabıyık’ın Fetullah Gülen ile ilişkisi büyük bir nimet olmuş resmen.

Yıllar boyunca sınıf öğretmenliği yapmış ve anlaşılan o ki oradan daha ileriye geçememiş, toplumla ilişkiler ve idare sorumluluğunu kavrayamamış bir kişiyi Merkez Valisi olarak kızağa çekmek yerine asıl mesleği olan öğretmenliğe göndermek, çok sevdiği öğrencileriyle buluşturmak güzel ve faydalı bir tasarruf olacaktır.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum