1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. İhvan: “Mübarek de Süleyman da Gidecek!”
İhvan: “Mübarek de Süleyman da Gidecek!”

İhvan: “Mübarek de Süleyman da Gidecek!”

TRT Haber'de dün gece Kozmik Oda programının konuğu olan Mısır'daki İhvan-ı Müslimin örgütünün liderlerinden Dr. Eşref Abdülgaffar, Rıdvan Memi'nin sorularını yanıtladı.

09 Şubat 2011 Çarşamba 10:58A+A-

Mısır'da yaşanan son gelişmeleri ve İhvan'ın pozisyonunu anlatan İhvan-ı Müslimin sözcülerinden Eşref Abdülgaffar önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar:

"İhvan, Ömer Süleyman da dahil bütün yönetimin çekilmesini istiyor, bunu Süleyman'a da ilettik."

"Biz yönetimle, onların ciddi olup olmadıklarını öğrenmek için masaya oturduk. Ciddiyet görmediğimiz takdirde masadan, görüşmelerden çekileceğimizi açıkça ilan ettik. Onlarla hiçbir şekilde anlaşmaya halkın taleplerinden uzak bir şekilde masaya oturmayacağız. Çünkü Tahrir meydanında mücadele eden, gösterilerde bulunan insanların talepleri var, bunları görmezden gelemeyiz. Biz Müslüman kardeşler olarak sadece Tahrir meydanındakilerin taleplerini rejime verelim diye yetkililere ilettik. Fakat başka hareketler yeni talepler de ilettiler. Biz Ömer Süleyman'da dahil olmak üzere bütün yetkili rejimin gitmesini istiyoruz."

Rıdvan Memi: Ömer Süleyman'ın da gitmesini istiyorsunuz. Peki görüşme esnasında İhvan-ı Müslimin temsilcileri bunu ilettiler mi Ömer Süleyman'a?

Eşref Abdülgaffar: Evet ilettik biz bu talebimizi. Buluşmadan önce bütün şartlarımızı söyledik. Şartlarımızın Tahrir meydanındakilerle aynı olduğunu bundan herhangi bir şekilde vazgeçmemizin, taviz vermemizin mümkün olmadığını söyledik. Önemli bir noktanın altını çizdik, biz kesinlikle ne biz ne de bizden başkası devrimden vazgeçin diyemeyiz. Bunu söyledik, bu çok önemli bir mesajdı.

Kozmik Oda'da Rıdvan Memi'nin "Siz Eylüle kadar Ömer Süleyman'ın, Mübarek'in yetkilerini devralarak devam etmesi sürecine göz yumar mısınız?" sorusunda Dr. Abdülgaffar'ın verdiği yanıt netti:

"Biz bunu kabul etmeyiz hiçbir şekilde. Biz ne Mübarek'i ne de Ömer Süleyman'ı istemiyoruz kesinlikle bu rejimi devam ettiremezler. Hiçbiri bunu yapamaz. İnsanlar evlerine döndüğü zaman işler yoluna girecektir."

 "Halkın talepleri karşılanana kadar Tahrir Meydanı'nda ifade edilen bütün talepleri karşılanana kadar mücadelemize devam edeceğimizi söylüyoruz. Anayasa mahkemesi başkanının geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevini deruhte etmesi, yeni anayasa hazırlanana kadar yeni yasa seçim yasalarının hazırlanması ve bu süre içerisinde geçici bir hükümetin kurulması, teknokrat bir hükümet kurulması, hiçbir siyasi partiye ait olmayan teknokrat hükümetin kurulması yeni anayasa hazırlanana kadar geçici bir hükümet. Bunlar bizim söylediğimiz şeyler."

İhvan-ı Müslimin'in dini talepleri olup olmadığı konusu da Kozmik Oda'da konuşuldu, Rıdvan Memi'nin mevcut yasalardaki dini düzenlemelerin kendileri için yeterliliği sorusunda Dr Abdülgaffar şu yanıtı verdi:

"Mevcutla yetineceğiz. Eski kanunlarda bulunan şeyler bizim için yeterli. Bizim taleplerimiz tamamen ulusaldır. Milli taleplerdir, dinle ilgili bir talebimiz yok. Son dönemde Hüsnü Mübarek'in kendi varlığını devam ettirebilmek için değiştirdiği maddeleri değiştirmek istiyoruz. Yapmak istedikleri şeyler için bu anayasayla oynuyorlar. Biz anayasayı bütünüyle değiştirmek istemiyoruz, temel maddelerinin aynı kalmasını istiyoruz."

"Amerikan yönetimi ile görüşmeyi reddetmeyiz, biz bütün devletlerle görüşürüz herkesle masaya otururuz. Çinlilerle de Ruslarla da otururuz, niye oturmayalım. Herhangi bir problemimiz yok bununla ilgili. Ancak yabancı bir devletle kapalı kapılar ardında görüşmeyiz. Bu bizim açıkça aldığımız bir karardır. Sonuna kadarda buna bağlı kaldık. Mısır dışişleri bakanlığı aracılığı ile de bizle görüşebilirsiniz dedik onlara bunu da açıkça ilan ettik onlara."

Kozmik Oda'da yaşanan ilginç diyaloglardan biri de İhvan-ı Müslimin'in Başkan adayı çıkartamayacağı açıklaması üzerindeydi.

Rıdvan Memi: 83 yıllık bir siyasi hareket İhvan, 2005 seçimlerinde onca baskıya rağmen 88 milletvekili çıkartmış bir hareket. Bugün siz diyorsunuz ki bu süreçte, biz başkan adayı çıkartmayacağız Eylülde. Birçok insan doğal olarak soruyor, neden?

Eşref Abdülgaffar: Öncelikli olarak Mübarek, Müslüman Kardeşler'i Batı'yı korkutmak için bir araç olarak göstermeye çalışıyor. Biz ne şeytanız ne de Batılıları korkutmak için korkutulan bir araç olacağız. Bizim üzerimizden birçok şeyler yapmaya çalışıyorlar. Sanki bütün terör örgütleri bizden çıkmış gibi bu tür çabalar içerisindeler. Biz onlara hakikati göstermeye çalışıyoruz. Bütün insanları tatmin etmeye çalışıyoruz. Parlamento seçimlerinde kazanırsak belli bakanlıkları elde edersek bu farklı bir şey. Bunu tabiî ki isteriz ama başkanlık konusunu daha ileriki bir döneme bırakmak istiyoruz.

Biz insanların bizim hakkımızda öyle ya da böyle bir şekilde devleti ele geçirmek istediğimizi sanki Humeyni'nin İran islam devrimine benzer bir biçimde, bir şekilde devleti ele geçirmek istediğimizi düşünmesinler istiyoruz. Biz tamamen demokratik bir şekilde, Mısır halkının kültürüne uygun bir şekilde hareket etmeye çalışıyoruz. Ve bütün Arap ve İslam devleti ülkeleriyle iyi komşuluk ilişkileri yürütmek istiyoruz.

"BARADEY BAŞKANLIK İÇİN BİR PROGRAM SUNMUŞ DEĞİL"

"Muhammed Baradey ile çok güzel ilişkilerimiz var. Onun düşüncelerini selamlıyoruz, değişim için 7 farklı talepler konusunda birlikte durduk, birlikte mücadele ettik ve bunun altına imza attık. Baradey ile ilgili herhangi bir problemimiz yok ancak şunu söylüyoruz, kendisini başkanlığa aday gösterecek herkesin, herkesi mutlaka ikna etmesi zorunda. Planlarını açık bir şekilde deklare etmek zorunda. Biz tamamen programa göre cumhurbaşkanlığı seçimini yapacağız."

Rıdvan Memi: Yani Baradey'in planlarının açık olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Eşref Abdülgaffar: Herhangi bir program sunmadı, herhangi bir şekilde bir şey açıklamadı. Biz kendisiyle 7 nokta üzerinde ittifak ettik, uzlaştık. Ama somut herhangi bir şey sunmadı bize. Mesela başkanlık 6 yıllığına seçilir, ekonomi şöyle olacak, dışişleri böyle olacak. Biz konuyla ilgili çeşitli şeyler sunduk ama onlar sunmadı. Muhammed Baradey sunmadı. Kendisini başkan adayı olarak gösterecek herkesin mutlaka Mısır halkına kendisini açıklaması lazım.

PETROL, GAZ, İSRAİL

"Petrol konusuyla ilgili olarak yüksek idare mahkemesi bu yapılan anlaşmanın (İsrail ile) çeşitli nedenlerden iptal edilmesiyle ilgili bir karar var. Fiyatı çok ucuz bu gazın, petrolün. 20 sene sonra ancak bu fiyat değiştirilebiliyor. Mevcut rayiçten daha aza bu doğalgaz satılıyor İsrail'e. Bu fiyatla ilgili belli bir taban belirlemiş. Yani başka bir devlete satılırsa bu doğalgaz 3 milyar dolar fazladan kazanç elde edeceğiz. Amerika sadece bize 1 milyar 300 milyon dolar yardımda bulunuyor. Hâlbuki biz bunu hediye olarak verebiliriz İsrail'e, eğer biz normal rayiçten bu doğalgaz fiyatıyla satıyor olsak."

"Mahkemeye, yargıya kanuna saygı göstermeyen bir başkanı bizim tanımamız mümkün değil. Bizim ilk şartımız seçilecek olan başkanın yargıya saygı göstermesi, muhakemelerin kararlarına karşı çıkmaması. İkincisi hiçbir bedel ödenmeden Mısır'ın zenginliklerinin yağmalanmasına müsaade edilmesin."

"İSRAİL BİZE NASIL DAVRANIYORSA BİZ DE ÖYLE DAVRANIRIZ!"

Rıdvan Memi'nin yeni dönemde nasıl bir Mısır-İsrail ilişkisi istedikleri sorusuna Doktor Eşref Abdülgaffar'ın verdiği yanıt çarpıcıydı:

"Hüsnü Mübarek, sanki Mısır'ın başkanı değil de İsrail başkanı gibi hareket ediyor. Çok şaşırdığımız bir husus bu. O sürekli olarak İsrail'in taleplerini karşılıyor, İsrailliler 5 istemiş, Hüsnü Mübarek 10 vermiştir. Mübarek, bütün İsrail'in yaptığı şeylere rağmen İsrail'i kızdırmak istemez, onu razı etmek için elinden geleni yapar. İsrail de bil-fiil Hüsnü Mübarek'i istemektedir. İsrail elinde bulunan bütün imkanlarla Mısır'da değişimin olmasının önüne geçmeye çalışmaktadır. Mısır halkı için değil kendi çıkarı için. İsrail bize nasıl davranıyorsa biz de aynı şekilde muamele etmeliyiz. İsrail her gün Gazzelilere saldırıyor, Mısırlılara saldırıyor, Filistinlilere saldırıyor. Bu onurlu bir davranış değil, bu onurlu bir siyaset değil. Mısır bir tane İsrail askerini öldürse İsrail susar mı?"

DEMOKRATİK OLAN HER ÜLKEDEN ÖRNEK YARALANACAĞIZ

"Biz her demokratik ülkeden yaralanacağız, Türkiye'den bir şey alacağız, İngiltere'den, Almanya'dan, Fransa'dan da.. Başkanlık sistemi mi olacak, parlamenter sistem mi olacak? Ama kültürel olarak bakıldığında, toplumsal olarak bakıldığında bize en yakın sistem Türkiye'dir."

Rıdvan Memi: Ankara'dan İhvan-ı Müslimin somut bir beklentisi var mı bütün bu süreçte?

Eşref Abdülgaffar: Belli bir beklentimiz yok Ankara'dan somut olarak. Biz devrimi sürdürüyoruz. Ankara, devrime ne yapabilir, ne gibi bir etkisi olabilir? Biz devrime dışarıdan müdahale, doğrudan bir müdahale istemiyoruz. İran'dan Hamaney bir açıklama yaptı, biz bunu çok hoş karşılamadık. Fakat Erdoğan'ın açıklamaları şu ana kadar ki, en olumlu, en iyi açıklamalardı. Bütün batılı ülkeler sopayı ortadan tutuyorlar, dengeli tutum sergiliyorlar, Mübarek'i kızdırmak istemiyorlar. (Türkiye'den) Dışişleri bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan açıklamalar tamamen dengeli açıklamalardır. Mısır halkının yararına yapılan açıklamalardır.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum