1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Ramazan Yazçiçek'in Haset kitabının üçüncü baskısı çıktı
Ramazan Yazçiçek'in Haset kitabının üçüncü baskısı çıktı

Ramazan Yazçiçek'in Haset kitabının üçüncü baskısı çıktı

Ramazan Yazçiçek imzalı Haset kitabı okurunun karşısına üçüncü baskısıyla çıktı.

04 Kasım 2020 Çarşamba 18:57A+A-

HAKSÖZ-HABER

Araştırmacı – Yazar Ramazan Yazçiçek’in okuyucuyu içsel bir yolculuğa çıkartan  “Haset” adlı eserinin 3. baskısı yayımlandı.

Kişisel bir zaaf olarak ortaya çıkıp daha sonra zamanla kimliğe sirayet eden bir illet olan “haset”’ kavramını odağına alan Yazçiçek, bu çalışmanın gündem yoğunluğundan bir nebze de olsun uzaklaşıp muhasebe yapmaya imkân olmasını umuyor.

Ekin Yayınları tarafından yayımlanan çalışma Haset’i ortaya çıkarak sebepleri ve çözüm yollarına dair önemli tespitler içeriyor.

Araştırmacı Yazar Ramazan Yazçiçek bu çalışmasının amacını şu şekilde açıklıyor;

Haset kavramı üzerinde düşünmekle gündemin yoğunluğundan bir nebze olsun uzaklaşıp muhasebe yapmayı umuyorum. Bununla, haset illetine neşter atma ve ardından daha bir zinde duruşla dışa dönük değerlendirmeler yapma fırsatı elde edileceği kanaatindeyim. Bu, dış dünyayı mamur kılmanın ancak iç âlemi imar etme imkânından geçtiğine olan inancımdandır. ‘Yolda olanlar’, içe dönük tahrip edici, dışa dönük imha edici haset illetinden kurtulmalıdırlar aksi takdirde yol alamazlar. Denilebilir ki birçok engelleyici illet varken, neden öncelikle haset? Doğrudur. Gördüm ki ifsat edici birçok illetin ana rahmi hasettir. Haset, yaşanılan ihtilafların da önemli bir sebebidir. Ve dahası haset, vahdete giden yolları tıkayan alevsiz kor gibidir. Bu tespit, muhasebesi olmayanın mücâhedesi de olmayacağı kanaatimi besledi.

Kişilik zafiyeti olarak başlayıp zamanla kimliğe sirayet etme istidadı gösteren haset, akidevî boyutu olan bir düşünce bozukluğudur. Her tonundan sakınılması gereken haset, inançta tevhidi ümmette vahdeti engelleyen bir illettir.

Ne de güzel denilmiş, ‘Mümin, gıpta eder; münafık ise, haset.’"

Hamza Türkmen'in Haset kitabı hakkında yazdığı tanıtım için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum