1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Hükümet Gazeteleri de Mübarek'e Sırtını Döndü
Hükümet Gazeteleri de Mübareke Sırtını Döndü

Hükümet Gazeteleri de Mübarek'e Sırtını Döndü

Mısır'da hükümet yanlısı olarak adlandırılan ve rejimin politikaları doğrultusunda habercilik yapan gazeteler, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve rejimine sırtını döndü.

11 Şubat 2011 Cuma 04:01A+A-

Her gün Mübarek, eşi ve oğlunun resminin de bulunduğu haberler yapmakla yükümlü olan gazeteler, artık sokakların sesini dile getiren haberleri manşete taşıyor. Bazı yazarlar da yıllarca yaptıkları habercilikten dolayı günah çıkarmaya başladı.

Rejimin köşe taşı olarak adlandırılan kurumlardan Ahram gazetesi dünkü başyazısında Başbakan Ahmet Şefik'e çağrıda bulunarak özellikle polisin yaptığı yolsuzluk ve işkencelerin derhal araştırılmasını isterken, gazetenin yazarlarından Ahmet el Naggar da halkın baskı, yolsuzluk, fakirlik ve işsizliğe karşı bayrak açtığını ifade etti.Daha önce Müslüman Kardeşler'in ismini bile anmayan gazete, dün hareketin eski liderlerinden Muhammed Habib imzasıyla bir makale de yayımladı. İkinci büyük gazete Ahbar el Yom ise birinci sayfada Mümtaz el Kat'ın kaleminden, yıllarca yaptıkları habercilikten dolayı halktan özür diledi. 'Neredesin utançtan kızarmış yüzler?' başlığıyla kaleme alınan makalede Kat, 'İşlemiş olduğumuz büyük günah ve affedilmez suçları idrak edebilecek utançtan kızarmış yüzler nerede? Günahsız insanların kanını akıtan utançtan kızarmış yüzler nerede?' diye sordu. Diğer büyük gazete Cumhuriyet de birinci sayfadan olaylarda hayatını kaybedenlerin resimlerini yayımlarken, kaleme alınan başyazıda 'Ulusal basının uyanışı' başlığıyla 25 Ocak'ta başlayan protestoların ışığında ulusal basının yeniden elden geçirilmesi istendi.

Gazete ayrıca gösterileri organize eden isimler arasında yer alan Google'ın eski yöneticilerinden Vail Guneim ile büyük bir röportaj yayımladı. Hükümet taraftarı diğer önemli bir gazete Ruz el Yusuf çalışanları da rejim yanlısı yayınlara daha fazla müsaade etmeyeceklerini belirterek yöneticilerine karşı ayaklandı. (Cumali Önal / Zaman)

HABERE YORUM KAT