1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Gösterişli Namazlarımız ve Kof İbadetlerimiz!
Gösterişli Namazlarımız ve Kof İbadetlerimiz!

Gösterişli Namazlarımız ve Kof İbadetlerimiz!

Bangladeş’ten yansıyan görüntülere bakınca umudumuz mu yoksa hüznümüz mü artıyor?

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Medyada iki gündür Bangladeş’ten bir görüntü yer almakta. Ucu bucağı görülmeyen saflar halinde namaz kılan insanların görüntüsü. Tebliğ Cemaati adlı oluşumun her yıl geleneksel olarak düzenlediği “içtima” adlı etkinlikten yansıyan görüntüler bunlar. 1966 yılından beri her yıl düzenlenen bu etkinliğin Hacdan sonra dünyanın en büyük Müslüman buluşması olduğu söyleniyor. Yaklaşık 4 milyon kişinin başkent Dakka yakınlarındaki Turag nehri kıyısında bir araya gelmesiyle başlayan etkinlik 3 gün sürüyor. Resimde de görüleceği üzere kimileri nehir kıyısında kimileri teknelerin üzerinde Cuma namazı kılan milyonların bu görkemli görüntüleri her yıl tekrarlanıyor.

Peki, bu görüntünün gerçekten bir anlamı var mı? Nasıl bir namaz ki, bu zulme, zorbalığa hiçbir şey demiyor? Sormak gerekmez mi, milyonlarca insanın içtimasından çıkan sonuç nedir, diye!?

Daha bir ay önce Bangladeş’in faşist yönetimi Cemaati İslami mensuplarına zulümler icra ederken, Cemaatin Genel Sekreteri Abdulkadir Molla’yı şehid ederken bu kalabalıklar neredeydi? Bu görkemli manzaralar neden zalimlere karşı, zalimlerin işledikleri zulümlere karşı sergilenmedi?

Yazık ki, bu kardeşlerimizin hali Ümmetin içler acısı halinin bir yansıması sadece!

İri kıyım toplantılarımız, debdebeli sözlerimiz, konuşmalarımız, gösterişli namazlarımız eğer bizi zalimlerden teberri etmeye sevketmiyorsa, zulme karşı direnişe çağırmıyorsa, kardeşlik hukukunun gereğini yapıp mazlumlarla dayanışmayı getirmiyorsa, “fe veylun lilmusallin” demekten başka ne söylenebilir !?

namaz-bengal1.jpg

namaz-bengal2.jpg

HABERE YORUM KAT

8 Yorum