Binlerce Mültecinin Durumu Belirsizliğini Koruyor!

02.03.2016 12:01
Binlerce Mültecinin Durumu Belirsizliğini Koruyor!
Yunanistan-Makedonya sınır noktasında sıkışıp kalan binlerce mültecinin yaşam mücadelesi devam ediyor!

Avusturya ve Balkan ülkelerinin sınır geçişlerine yönelik kısıtlamaları dolayısıyla Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki İdomeni sınır noktasında sıkışıp kalan binlerce mülteci kış şartlarında temel ihtiyaçlarını zorlukla gidererek âdeta yaşam mücadelesi veriyor.

Avusturya ise sert mülteci politikasından taviz vermiyor. Avusturya Başbakanı Werner Faymann son yaptığı açıklamada, ülkesinin Almanya’ya gitmek isteyen mülteciler için “bekleme odası” olmadığını söyledi. Faymann açıklamasında, “Avusturya’dan Almanya’ya devam edebileceğini düşünen milyonlarca kişi sınıra akın ediyor. Fakat sonra durduruluyorlar. Biz bu yüzden söylemeye devam ediyoruz; bu kaos durdurulmalı.” dedi.

Yetkililer yaklaşık 9 bini İdomeni’de olmak üzere Yunanistan’da yaklaşık 22 binden fazla mültecinin Avrupa’da diğer ülkelere ulaşabilmek için beklediklerini söylüyor. Bu sayının önümüzdeki günlerde ise 70 bine çıkabileceği tahmin ediliyor.

“Mülteci akını”yla mücadelede ülkesinin yalnız bırakıldığını söyleyen Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ise bu sorunun hükûmetinin yetkilerini ve ülkesinin gücünü aştığını belirterek, AB’nin bir karara varamadığını dile getirdi.

Bu arada Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk’un bu hafta içinde “mülteci krizi” konusunda Balkan ülkelerini ziyaret etmesi bekleniyor.

Euro News Türkçe

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim