1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. KİTAP HABER

  4. Temmuz Kitap’tan Yeni Çalışma: Şiirimizde Ortadoğu
Temmuz Kitap’tan Yeni Çalışma: Şiirimizde Ortadoğu

Temmuz Kitap’tan Yeni Çalışma: Şiirimizde Ortadoğu

Ali Emre’nin yeni kitabı Şiirimizde Ortadoğu, Temmuz kitap etiketiyle yayımlandı.

23 Kasım 2016 Çarşamba 15:36A+A-

Ali Emre’nin yeni kitabı Şiirimizde Ortadoğu, dinî, tarihî ve kültürel bağlarla bütünleştiğimiz önemli ve sancılı bir coğrafya parçasında yaşananların şiirimizdeki yansımalarını göstermeyi amaçlayan bir çalışma. Temmuz Kitap etiketiyle yayımlanan inceleme, 174 sayfa.

Genel tespit ve yorumların yanı sıra, 1950’lerden günümüze dek uzanan bir süreçte, çok sayıda şairin bu konudaki tanıklığı örnekler eşliğinde gözler önüne seriliyor kitapta. Nâzım Hikmet, Attila İlhan, II. Yeni şairleri, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Arif Ay, Cahit Koytak, Metin Önal Mengüşoğlu gibi şairlerin yanı sıra son dönem şiirine de ağırlıklı bir yer veriliyor.

Konuya çeşitli yönleriyle eğilen daha önceki çalışmalara dikkat çekmeyi de ihmal etmeyen Ali Emre; Filistin, Mısır, Kuzey Afrika, Afganistan, Gazze, Guantanamo, Irak ve Suriye başta olmak üzere farklı coğrafya parçalarındaki gelişmelere, acı ve sevinçlere, yıkımlara ve beklentilere şiirin içinden söz alarak değiniyor. Zaman zaman fotoğrafların da kullanıldığı kitabın sonunda Ortadoğu’nun son yüzyılını özetleyen bir tarihçe de var.

siirimizde_ortadogu_reklam.jpg

Şiirimizde Ortadoğu

Ali Emre

İnceleme

Basım: Kasım 2016

ISBN: 978-605- 5146-42- 9

174 Sayfa / 13,5x21 cm / Karton Kapak

Fiyat: 14 TL

Temmuz Kitap

0 212 524 10 28

HABERE YORUM KAT

5 Yorum