1. YAZARLAR

  2. KENAN ALPAY

  3. ‘Nefes Kesen Gösteriler’ Ulusal Bayramları Kurtarır mı?
KENAN ALPAY

KENAN ALPAY

Yazarın Tüm Yazıları >

‘Nefes Kesen Gösteriler’ Ulusal Bayramları Kurtarır mı?

21 Mayıs 2012 Pazartesi 03:00A+A-

Resmi tören ve geçitlerle askeri vesayet mantığının güçlendirilerek tekrar edilmesine dair sürüp giden teamüle son verilmesine ilişkin önemli bir adım atıldı.

19 Mayıs ve benzeri resmi etkinlikleri koruma ve kollama adına Danıştay giriştiği hamlenin altında kaldı. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı 19 Mayıs törenleri yönetmeliğinin yürürlüğünü durdurma kararı ters tepti. Üstelik stadyumlardan çıkarılarak okul bahçelerinde gerçekleştirilmesi istenen törenleri de ellerinden çıkmış gözüküyor. Bu kararla Danıştay iktidar sınıflarının resmi bayramlar üzerinden sürdürdüğü vesayet hakkının korunmasına katkı sağlamak bir tarafa vesile olmuş oldu. Hayırlı olsun.

Resmi Dayatma Bitti, Sorun Bitmedi!

Ankara’daki törenler Anıtkabir’de Ulu Önder’in mozolesine konulan çelenkle başlardı. İl ve ilçe merkezlerinde heykele bırakılan çelenklerin ardından kutlama coşkusuna start verilirdi.

Bütün toplumun ulusal bayram coşkusu o ana kadar sıkı sıkıya tutulur ve çelenkler bırakılması gereken yere yani mozole ve heykele bırakılınca toplumun coşmasına, bir heyecan ve mutluluk sarmalına girmesine müsaade edilirdi. Fakat bu yıl ilki uygulanan 19 Mayıs kutlama yönetmeliği ile bu coşku, heyecan ve mutluluğun önü alındı. Daha açıkçası içten gelen bu olumlu duyguların yasaklanması söz konusu oldu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’na göre Türkiye genelinde valilikler eliyle Atatürk anıtına çelenk koyma yasaklandı. Ama hiç merak etmeyelim çünkü dünyanın saygı duyduğu Ulu Önder’e sevgi ve saygılarını sunmak üzere çelenk ve çiçek bırakmak isteyen kitleler bu yasağı, koyanların kafasına çalacaklarmış. Bu sevgi selini, bu şükran duygusunu engellemeye Hükümetin dahi gücünün yetmeyeceğini ömrü olan herkes görecektir mutlaka!

Dans, Spor ve Pasta Festivali

Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakan Suat Kılıç’ın beyanlarına bakarak söylemek gerekirse 19 Mayıslar bundan böyle bir haftaya yayılmış olarak festival havasında idrak edilecekmiş.

Askeri ve Kemalist karakter aşılayan, devlet sınıfları adına topluma korku salan, sadece öğrencileri değil ailelerini de terbiye etmek üzere dizayn edilen resmi bayramlardan önemli oranda kurtuluyoruz anlaşılan. Bu durum sevinmemiz için önemli bir merhale.

Askeri duygu, söylem ve işleyişi kitleleştirmek üzere öğrencilerin mecbur tutulduğu bir zulmün son bulması her hâlükârda doğru ve iyidir. Katılımın tercihe bırakılmasını hafife almamak gerekir. Militarizm, Kemalizm, terbiye edilen toplum gibi eziyetlerin nihayet bulmasından gocunmanın anlamı yok.

Devlet eliyle ikame edilmiş bir zorbalığı gidermek için bin dereden su getirmeye gerek var mı? Militarist dayatmaların alternatifi ülke çapında dans ve eğlenceler içeren festivaller organize etmek midir? Öğrencilerin hayatını resmi ideolojinin betondan yüzü veya festivallerin çılgınca eğlendiren yüzsüzlüğü arasında tercihe zorlamanın hiçbir mantığı yok. Sahte ve son derece gereksiz olduğu her halinden belli olan, zinde güçlere rüşveti kelam olduğu besbelli olan birtakım taahhütlerde bulunarak mesafe kat etmek doğru değil.

Hükümetin yeni resmi bayram projesinin gayet isabetli hatta şükrü gerektirecek kadar büyük bir lütuf gibi sunma gayretkeşliğine de itirazımız olmalı. 11 Mayıs günü Star gazetesinde yayınlanan bir haberin kurgusu, dili ve hedefi bahsetmeye çalıştığım bu şaşkın ve mantıksız gayretkeşliğin kısa bir özeti gibi geldi bana. “Pastayla başlayacak dört gün festival gibi sürecek” başlıklı haberden kısaltılmış bir bölümü nakletmek yerinde olacak:

Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı 19 Mayıs günü Samsun’da halkın katılımı ile doğum günü pastası kesilerek halka dağıtılacak. Arena’daki gösterilerde Halk Oyunları Federasyonu’nun kurduğu 450 kişilik dev halk oyunları topluluğu nefes kesen bir gösteri sunacak. Aynı anda Atatürk Kültür Merkezi’nde de 60 Spor Federasyonu’nun en yetenekli sporcularının nefes kesen gösterileri sergilenecek.

Yukarıdaki haberin, Bakanlık tarafından yayınlanan bültenden alındığına hiç kuşku yok. Bakanlık adına festivalli yeni resmi bayramlar için sanki PR çalışması yürütüyor.

Resmi geçitlerle, askeri törenlerle, silahlı-bayraklı-sloganlı devasa etkinliklerle bir asırdır halka sevdirilemeyen Kemalist ideoloji ve iktidar odaklarını dans, spor ve pasta festivaliyle sevdirmek mümkün mü? Bir de bu çıkmaz sokakta AK Parti Hükümetinin ne işi var?

Kimse kendini veya toplumu kandırmaya kalkışmasın: Birey ve toplum için “Nefes Kesen” eski-yeni gösteriler değil olsa olsa askeri düzende veya festival düzeninde gerçekleştirilmekte ısrar edilen resmi ideolojinin bayramlarıdır.

 

YAZIYA YORUM KAT

4 Yorum