1. YAZARLAR

  2. SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

  3. ’NATO Kafa’ Böyle Çalışır; Mîrim..
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL

Yazarın Tüm Yazıları >

’NATO Kafa’ Böyle Çalışır; Mîrim..

08 Ekim 2015 Perşembe 20:17A+A-

secakirgil@yahoo.com

Rusya’nın Suriye hava sahasındaki cirit atması, ve Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi üçüncü kez tekrarlanmış bulunuyor.. Bu ihlaller, hepsinde de, ya navigation hatası gibi bir teknik ârızaya sığınılıyor, ya da, hava şartlarının müsaid olmamasına..

Sonunda da, Rusya tarafından yapılan resmî açıklamalar: ’Bu gibi istenmeyen durumların Türkiye ile münasebetlerimizin bozulmasına yol açmıyacağına inanıyoruz..

Rusya, artık Suriye’yi kendi ülkesinden bile sayıyor. Nitekim, 1 Ekim günü, Rusya devlet televizyonunda hava raporu okuyan spiker,’Bugünden itibaren Suriye, bir başka Rus bölgesi olup hava durumuna dahil edilmiştir’ diyor, 3 Ekim günü yayınlanan hava durumunda bir savaş uçağı görüntüsünün önünde duran bir kadın sunucu da, ’Hafif bulutlar uçuşu zorlaştırmayacağı gibi, güdümlü silah sistemlerini de etkilemez. Esasen, uzmanlar Suriye'de operasyon zamanının çok iyi seçildiğini belirtiyor” demekten de kendisini alamıyordu.. Yani, bir savaş’ın bütün gerekleri yerine getiriliyordu. 

Daha ne desinler?

*

NATO dünyası ise, tehdidimsi açıklamalarla yetiniyor.

Tıpkı, İkinci Dünya Savaşı öncesindeki gibi bir durum.. Almanya’yı âdetâ sihirleyen karizmatik lider Adolf Hitler inisiyatif üstünlüğünü ele geçirmiş; İngiltere ve Fransa gibi muarızları ise, ’Aman, daha ileri gitmeyin de ağır bir durum meydana gelmesin!’ diyerek, Hitler’in her atağını mütebessim tavsiyelerle karşılıyorlardı.

Ve sonra.. Savaş, kaçınılmaz oldu.

*

Putin, son derece dikkatli.. Gürcistan’a, NATO üyesi olmak yolundaki çabalarının bedelini, ülkesinden Abhazya ve Güney Osetia gibi bölgeleri kopararak ödetti. NATO ve Amerika, biraz gövde gösterisi yaptı, ama, sonra unutuldu-gitti.

Sonra, Ukrayna Buhranı gelişirken, Putin, bir hamle ile Kırım’ın da Rusya’ya bağladı. Kırım’ın şeklî açıdan iltihak görünümlü ilhakından bir yıl sonra ise, gerçeği Mart-2015 ortasında şöyle izah ediyordu: ’Sovyetler Birliği’nin dağılması sırasında, Kırım’ı Ukrayna’ya yutkunararak hediye etmek zorunda kalmıştık.. Ama, Şubat 2014 başında, Kırım’da referandum yapılmasını ve ilhakı ben emrettim!’

Kırım yutulunca da.. Bir-iki protesto.. Çünkü, Amerikan Başkanı Obama açık çek vermişti: ’Ukrayna’dan dolayı Rusya ile savaşmıyacağız.’

Obama’nın bu açıklamasına dengeli bir açıklama da Suriye Buhranı dolayısiyle Rusya’dan gelmişti: ’Rusya Suriye Buhranı’ndan dolayı savaşa girmeyecektir!’

*

Türkiye ise, hem Rusya’nın Gürcistan Savaşı’nda, hem Ukrayna ve Kırım Buhranı’nda Amerika’yı da, Putin’i de, -NATO üyesi değil de- tarafsız bir ülke imiş gibi idare etmesini bildi. Ama, bu durum, ne kadar sürdürülebilir?

Nitekim, şu anda, Suriye Buhranı’nda farklı bir durum ortaya çıkınca, Tayyîb Erdoğan açıkça, ’Rusya, dost ilişkiler içinde olduğu Türkiye’yi yitirirse çok şey kaybeder!.’ diyecek noktaya kadar gelmiş bulunuyor.

Tayyîb Erdoğan, ’Sadece Türkiye sınırının değil, NATO sınırının da ihlal edildiğini’ söylüyor, haklı olarak.. Çünkü, NATO Andlaşması böyle der.. Ancak, bu durumda NATO savunma mekanizması nasıl işletilecektir? Buna Türkiye değil, Amerika karar verir. Çünkü, NATO’nun menfaatleri, Amerikan menfaatlerine göre belirlenir. Ve, ’NATO kafa’ da böyle çalışır. Ayrıca unutulmamalı ki, Putin de, NATO kafasını bir kez daha test etmekte ve NATO’yla karşı karşıya gelmiyeceğinin itminanı içinde gibi..

*

Bu arada, İran’lı dostlarımıza da bir kaç kelime.. Sadece, kendi halkının dilinde bile, henüz de ’qarardadha’y-ı nengîn’ (utanç verici andlaşmalar) diye anılan -200 yıl öncelerdeki- Türkmençay ve Gulistan Andlaşmaları’nın ağır neticelerini değil; Rusya’nın daha yakın zamanlarda bile, Batı’nın baskısı üzerine, kendisini nasıl yaya bıraktığını, yarınlarda da yaya bırakabileceğini hatırlamalıdır.

’Pek rengine aldanma, felek eski felektir!’

YAZIYA YORUM KAT

3 Yorum