1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Konya’da Mavi Marmara Kardeşlik Gecesi (FOTO)
Konya’da Mavi Marmara Kardeşlik Gecesi (FOTO)

Konya’da Mavi Marmara Kardeşlik Gecesi (FOTO)

Konya İHH tarafından Kültürpark’ta düzenlenen “Mavi Marmara Kardeşlik Gecesi”ne yoğun katılım gösterildi. Bülent Yıldırım’ın konuşma yaptığı gecede Grup Yürüyüş de konser verdi.

26 Mayıs 2015 Salı 00:11A+A-

HAKSÖZ-HABER

Konya’da 24 Mayıs Pazar akşamı Kültürpark’ta düzenlenen “Mavi Marmara Kardeşlik Gecesi” Kur’an-ı Kerim’in okunması ve İHH Konya Şubesi Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Uysal'ın açış konuşmasıyla başladı.

Ümit Sönmez’in sunuculuğunu yaptığı gecede İHH çalışmaları sinevizyon eşliğinde gösterilirken Filistin eski Başbakanı İsmail Heniyye ile canlı telefon bağlantısı kuruldu. Gecede İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve Ammar Biltaci konuşma yaparken Grup Yürüyüş konser verdi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, yaptığı konuşmada zulüm altında olan herkesin yanında olmaya gayret ettiklerini, bunu yaparken de din, dil ve ırk ayrımı yapmadıklarını söyledi.

Kur'an-ı Kerim'deki ayetlere bakıldığında, iyilik yapanların Allah katında sevildiğinin görüleceğini aktaran Yıldırım, "Allah bize iyilik yapmayı emrediyor. İyiliği koşarak yapın ki Allah sizi affetsin. Hepimizin günahı vardır. Günahları yok edecek bazı ameller vardır. Bu iyilik ve güzelliklerin yapılacağı bir teşkilatız" diye konuştu.

Yıldırım, yetimi, yoksulu ve yolda kalanlara sahip çıkmaya çalıştıklarını belirterek, "Zulüm altında olan herkesin yanında olmaya gayret ediyoruz. Bunu yaparken de din, dil ve ırk ayrımı yapmıyoruz. Açık ve net olarak söylüyorum; Allah zalime karşı olmamızı söylüyor. Eğer zalim Müslüman'sa ve başka dindeki insanlara zulmediyor ve o insanlar da mazlumsa Allah bize o masumların yanında olmamız gerektiğini söylüyor. İşte böyle bir teşkilat olarak Gazze'ye doğru yola çıktık" ifadelerini kullandı.

İsrail'in 2008'de Gazze'ye yönelik saldırılarında ağır bombardımana tutulduğunu, İHH'nın ise Filistinlilerin yanında bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, sözlerini şöyle bitirdi: "İsrail hiç acımadı. Kadın ve çocuklar bir yere toplandıklarında oraya bomba attı. O masumları paramparça etti. Cesetler gördüm, onların ailelerini ve yüreklerindeki acıları hissettim. İsrail'e bir kez daha lanet okudum zalim olduğu için. Gazze'nin tanıtılması gerekiyordu. Orada yaşananların dünyaya anlatılması, insanlığın dikkati buraya çekilmeliydi. Bu düşünce ile ilk önce İngiltere'den başlamak suretiyle araç konvoyu gerçekleştirdik. İsrail bu kadar suç işlerken dünya kamuoyunda hep haklı çıkarılmaya çalışılıyordu. Rahmetli Erbakan Hoca'nın hakkını vermeliyiz. Onun yönlendirmesi ve katkısıyla Mavi Marmara yola çıktı. Mavi Marmara şu anda karada da yürüyor. Mavi Marmara'nın yaktığı özgürlük ateşi dünyanın her tarafında yankı buldu, insanlar özgürlük için ayağa kalktı."

Yıldırım, konuşmasında Suriye’de yaşanan drama da ağırlıkla yer verdi. Suriye direnişinin yanlış tanıtıldığını söyleyen Yıldırım, Esed gibi bir caniye ne yazık ki, alnı secdeye gidenlerin de destek verdiğini ve bu zalimlerin Suriye’de korkunç bir vahşet icra ettiklerini söyledi.

İsmail Heniyye ile yapılan canlı telefon bağlantısı ve Ammar Biltaci’nin konuşmasının ardından gece Grup Yürüyüş’ün coşkulu konseriyle sona erdi.

bulent-yildirim-001.jpg

konya-ihh-grup-yuruyus-kultur-park03.jpg

konya-ihh-grup-yuruyus-kultur-park01.jpg

konya-ihh-grup-yuruyus-kultur-park02.jpg

konya-ihh-grup-yuruyus-kultur-park04.jpg

konya-ihh-grup-yuruyus-kultur-park05.jpg

konya-ihh-grup-yuruyus.jpg

Fotoğraflar: Esile Altunışık

 

HABERE YORUM KAT