1. HABERLER

  2. KİTAP

  3. Darbenin Pençesinden Silahlı Devrime LİBYA 
Darbenin Pençesinden Silahlı Devrime LİBYA 

Darbenin Pençesinden Silahlı Devrime LİBYA 

Ekin Yayınları’ndan çıkan Lokman Doğmuş’un "Darbenin Pençesinden Silahlı Devrime LİBYA" isimli eseri, son zamanlarda yoğunlaşan Libya gündemi hakkında da ışık tutar vaziyette.

30 Aralık 2019 Pazartesi 01:55A+A-

Araştırmacı-yazar Lokman Doğmuş'un, 2016 yılında basımı gerçekleştirilen "Darbenin Pençesinden Silahlı Devrime LİBYA" isimli eseri Libya hakkında önemli bilgiler veriyor. 

Son zamanlarda yoğunlaşan Libya gündemi hakkında da fikir veren eserin tanıtımı şu şekilde: 

Libya'yı tek bir kişiye indirgeyen kibirli bir üsteğmenin ülkeyi nasıl yönetebildiği, bir askeri darbenin 42 yıl boyunca “devrim” adı altında bütün imkânlar kullanılarak bir toplumun benliğine nasıl kazınmaya çalışıldığı ve nasıl karşılık bulduğu, 17 Şubat Libya devriminin temel saiklerinin; ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine neredeyse bütün şehir ve yerleşim birimlerinde ayağa kalkan kitleleri tetikleyen etkenin ne olduğu ile ilgili bilinmeyenler bir hayli fazla. 

Bu nedenle devrim öncesini ele almadan devrim hakkında adaletli bir fikre varmanın kolay olmadığından hareketle öncelikle Kaddafi dönemine ışık tutmaya çalıştık. Burada bütün Libya tarihini ele almak elbette bu kitabın sınırlarını aşacağından devrim öncesi döneme genel anlamda göz gezdirmeyi tercih ettik. Ardından devrimin nasıl başladığı, nasıl bir süreç izlediği ve sonrası ile ilgili ulaşabildiğimiz bilgileri, o günlerde oldukça yaygın olan dezenformasyon ve propagandadan eleyerek bir araya getirdik. 

 

HABERE YORUM KAT