1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Suriyeli Gençler Ne İstiyor?
Suriyeli Gençler Ne İstiyor?

Suriyeli Gençler Ne İstiyor?

Türkiye’de yaşayan Suriyeli devrimci gençlerden Mugira eş-Şerif arkadaşlarının taleplerini Adem Özköse’ye anlattı.

24 Kasım 2011 Perşembe 11:53A+A-

Esad rejiminin düşmesi için gerek facebook üzerinden gerekse de Suriye Konsoloslukları önünde aylardır arkadaşlarıyla birlikte mücadele veren Suriyeli devrimcilerden Mugira eş-Şerif, Suriyeli genç devrimcilerin taleplerini, görüş ve fikirlerini Adem Özköse’ye anlattı. İşte o röportaj:

*** 

Röportaja sizin kişisel hikâyenizle başlamak istiyorum. Örneğin Suriye devrimine destek vermeye nasıl başladınız?

Ben Suriye’nin Der’a şehrindenim; fakat şimdiye kadar Suriye’ye hiç giremedim.

Niçin?

Babam daha önceleri Suriye Ordusu’nda askerdi. Ben doğmadan önce namaz meselesi yüzünden ordudan ayrılmış. Seksenli yıllarda Suriye Ordusu’nda namaz kılmak yasakmış. Babam da bu yasağa karşı çıkmış, namazın yasak olduğu bir orduda askerlik yapmak istememiş. Ailem de Suriye’den ayrılıp Pakistan’a geçmiş. Babam orduyu terk ettiği için Baas yönetimi bizim aileye iyi gözle bakmıyordu. Hatta benim gibi yurtdışında doğan kuzenim Suriye’ye dönmeye karar verdi. Suriye’ye döndükten sonra kuzenimin gözaltına alındığını öğrendik ve  kuzenimden bir daha haber alamadık. Baas yönetimi döneminde Suriye’ye girseydim, muhtemelen ben de Suriye cezaevlerinde kaybolurdum.

mugira-es-serif-adem-ozkose.jpg

Gençlerin başını çektiği bir isyan kısa zamanda Suriye’nin bir çok şehrine yayıldı. Suriyeli gençler ne istiyorlar, Esad’a karşı niçin bu kadar öfkeliler?

Baas yönetimi bizden özgürlüğümüzü, vatanımızı çaldı. Ben doğduğumdan beri vatanımı hiç göremedim ve benim durumumda olan  yüz binlerce Suriyeli genç var. Suriyeli gençler de bütün insanlar gibi özgür olmak istiyorlar. Esad ailesi 40 yıldır Suriye halkına zulmediyor, insanlarımızı zindanlara dolduruyor. Esad’ın babası Hama’da on binlerce Suriyeliyi öldürdü. Esad da mart ayından beri binlerce kişiyi katletti. Baas yönetimi devam ettiği sürece Suriye halkı huzur görmeyecek. Katliamlar, zulümler sürecek. Fakat artık özgürlük için bir şans yakaladık. Suriye halkı 40 yıldır bu günleri, özgürlük vaktinin geleceği zamanı bekliyordu. İnşallah bu sefer Baas devrilecek ve aylardır hayalini kurduğumuz devrim gerçekleşecek.

Suriyeli gençler 8 aydır sokaklarda mücadele ediyorlar. Baas yönetimi ise sokağa çıkanların üzerine kurşun yağdırıyor. Gençler her gün 20-30 arkadaşları öldürüldüğü halde sokakları terk etmiyorlar. Bu motivasyon nasıl sağlanıyor?

Devrimciler Baas rejimi devrilene kadar sokaklardan çekilmeyeceklerine dair her gün Allah’a ve şehitlere söz veriyorlar. Suriyeli gençleri en çok motive eden ise şehitler. Şehit verildikçe devrimcilerin saflarına yeni katılımlar oluyor. Ayaklanmalar ilk başladığında sadece cuma günleri şehit veriyorduk. Şu an ise her gün arkadaşlarımız şehit düşüyor.  Şehitler verildikçe sayımız çoğalıyor, halk devrime daha fazla destek oluyor.

BAZILARI ÇOK KOMPLOCULAR

Bir takım çevreler devrimcilerin etkin olduğu facebook sitelerini yöneten gençlerin Amerika’da eğitim aldıklarını iddia ediyorlar. Siz de Suriye’deki gösterileri organize eden bir facebook sayfasının yöneticilerindensiniz. Arap Baharı başlamadan önce Amerika’da herhangi bir eğitim aldınız mı?

Bunların hepsi iftira… Sizin özgür yaşama hakkınız varsa, bizim de var. Özgürlük istemek için niçin Amerika’dan eğitim almamız gereksin? İngilizce yayın yapan ve günlük 8 milyon kişinin takip ettiği bir facebook sayfamız var. Suriye’deki arkadaşlarımız çektikleri videoları bize gönderiyorlar. Biz de bu videoları İngilizceye çevirip bütün dünyayla paylaşıyoruz. Bunu yapmak için Amerika’dan eğitim almaya ihtiyacınız yok. Bazı Türkler çok komplocular, her olayla ilgili komplo teorisi üretiyorlar. Biz de ilk defa facebook sitelerini kurarken, videoları paylaşırken olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyorduk. Her şey bir kıvılcımla başlıyormuş. Devrimci gençler bu kıvılcımı yaktı, Suriye halkı da kıvılcımı aleve çevirdi.

Suriyeli devrimci gençler genel olarak hangi dünya görüşüne mensuplar?

Suriye’deki devrim mescidlerde başlayan, bugüne kadar da daha çok dindar gençler tarafından sürdürülen bir devrimdir. Devrim süreci Suriyeli gençleri daha da dindarlaştırdı. Daha önceleri İslami yaşantısı zayıf olan bazı gençler de İslam’ı daha iyi yaşamaya başladılar. Devrim sürecinden önce Suriye’de gençler arasında bir İslami uyanış vardı. Bu uyanış son 8 ay içinde büyük bir hız kazandı. Çünkü gençler şehitleri görüyorlar ve üzerlerine kurşunlar yağarken sığınacakları tek şeyin Allah olduğunu çok iyi biliyorlar.

“HASAN EL BENNA OKUYORUZ”

Sokakları yönlendiren bu gençler daha çok kimleri okuyorlar, kimlerden etkileniyorlar?

Devrimciler daha çok Hasan el Benna, Seyyid Kutup, Yusuf el Kardavi gibi Müslüman önderlerin kitaplarını okuyorlar. Bu kitaplar Suriye’de yasak; fakat internet gençlere bu kitaplara ulaşma imkânı sağladı.   

Esad’ı devirdikten sonra Suriye’de nasıl bir yönetimin kurulmasını istiyorsunuz?

Biz önce özgür olmak istiyoruz. Baas rejiminden kurtulduktan sonra seçimler olacak ve Suriyeliler nasıl bir yönetim istediklerine kendileri karar verecekler. Halk genel olarak Suriye’nin özgürlüklere önem veren İslami kadrolar tarafından yönetilmesini istiyor. Önce özgürlüğümüzü kazanacağız, sonra da alacağı kararlarda İslam’ı merci olarak kabul eden bir yönetim kuracağız. En sonunda da inşallah Filistin’i özgürleştireceğiz. Suriyeli devrimci gençler genel olarak bu fikre sahipler. Fakat her şey aşamalı bir şekilde gerçekleşecek.

Suriye’de sokaklar şu an ne durumda? Devrim sürecinin uzaması göstericilerde bir yorgunluğa neden oldu mu? 

Suriyeli gençler ilk günkü gibi heyecanlı ve coşkulular. Gün geçtikçe sokaklar daha iyi organize oluyor. Motivasyon her geçen gün daha da artıyor. Şehit verildikçe gençlerin öfkesi ve devrime olan inançları artıyor. Hepimiz bu fırsatın kırk yılda bir geleceğini biliyoruz. İnşallah bu sefer özgür olacağız ve Baas’tan kurtulacağız. 

“NATO’NUN MÜDAHALESİNE KARŞIYIZ” 

Son zamanlarda NATO’nun Suriye’ye müdahalesi de gündemde…  NATO Suriye’ye müdahale ederse sokaklardaki muhalif gençler nasıl bir tepki gösterirler?

NATO’nun Suriye’ye müdahale etmesini istemiyoruz. Sokaklardaki gençlerin bir çoğu da Amerika’ya, Batı’ya güvenmiyor. Zaten Baas rejimine şimdiye kadar Batılılar destek verdiler. Biz Esad rejiminin Suriye halkı tarafından yıkılmasını, bu devrimin bir halk devrimi olmasını istiyoruz. Bunun için İslam dünyasının, özellikle de Türkiye’nin yardımına ihtiyacımız var. Türkiye eğer sınırda bir tampon bölge oluşturursa, buna da İslam dünyası, Arap devletleri destek verirse Baas’ı devirebiliriz. Mısırlı gençler, Tunuslu gençler bunu başardıysa biz de başarabiliriz. Tampon bölge oluşturulduktan sonra ordudan on binlerce asker ayrılacak ve sokaklardaki gösteriler daha fazla artacak. 

Baas rejiminin yıkılması için aylardır Türkiye’deki Suriye Konsolosluğu önünde gösteriler yapıyorsunuz, çeşitli etkinlikler düzenliyorsunuz. Türkiye halkı sizin bu mücadelenizi destekliyor mu?

Türkiye’de insanlar genel olarak bizi seviyor ve Esad’ın düşmesini istiyor. Fakat biz Türkiye halkından daha fazla destek bekliyoruz.  

Suriyeli devrimciler, sokaklardaki insanlar genel olarak Türkiye’nin Suriye politikasına nasıl bakıyor?

Şu an devrime en büyük desteği Türkiye veriyor. Suriye halkı da bunun farkında. Arap devletleri Esad’a karşı tavır almak için tam 8 ay bekledi. Fakat Türkiye Suriyeli muhaliflere başından beri topraklarını açtı. 

Halep’teki Türk Konsolosluğu’na düzenlenen saldırının arkasında Esad’ın olduğu iddia ediliyor. Bu iddia doğru mu?

Konsolosluk Baas’tan gelen emirle yakıldı. Bunu Suriye’de herkes biliyor. Esad taraftarları  Türk bayrağını  yakınca devrimciler bir gün sonra bir çok şehirde Türk bayrakları açarak gösteriler düzenlediler. Suriyeliler Türkiye’yi yanlarında görüyorlar. 

Yurtdışında kurulan “Suriye Ulusal Meclis” Suriye içindeki muhalifler tarafından da destekleniyor mu?

Evet, muhaliflerin tamamına yakını Ulusal Konseyi destekliyor. Şu an Suriye halkını Esad değil; Suriye Ulusal Konseyi temsil ediyor. 

Diyelim devrimi yaptınız, devrimden sonra sizin taleplerinizin karşılanacağından emin misiniz? Esad gittikten sonra devrimciler yönetime hâkim olabilecekler mi?

Devrimden sonraki olası tehlikelerin farkındayız. Fakat asla bu devrimi yeni diktatörlere kaptırmayacağız. Eğer böyle bir şey olursa yine devrim yaparız. 

Son zamanlarda Özgür Suriye Ordusu isimli bir grup ortaya çıktı. Esad’a bağlı birliklere karşı etkili operasyonlar düzenleyen ve liderliğini Riyad el Esad’ın yaptığı bu gruba nasıl bakıyorsunuz? 

Özgür Suriye Ordusu halka silah sıkmamak için ordudan firar eden asker ve komutanlardan oluştu. Suriye halkı, devrimci gençler Özgür Suriye Ordusu’na sempatiyle bakıyor. Özgür Suriye Ordusu Baas güçlerine karşı halkı korumaya çalışıyor. 

Devrimci gençler şimdiye kadar daha çok gösteriler düzenliyorlardı ve Esad’ı devirmek için silah kullanmıyorlardı. Bundan sonra silaha başvurulacak mı? 

Devrimciler  sokaklardaki gösterilere devam edecekler. Biz kimsenin kanının akmasını istemiyoruz ve Baas rejiminin bu gösterilerle yıkılmasını istiyoruz. Fakat  Esad gösterilerle gitmezse, sokaklardaki gençler de  başka yöntemler kullanmaya başlayabilirler. 

Devrimciler Şam’ın merkezi ve Halep’te Esad karşıtı büyük gösteriler bekliyorlardı.  Fakat şu ana kadar devrim için önemli olan bu iki büyük şehirden beklenen destek gelmedi? Niçin?

Baas bütün gücüyle bu iki büyük şehre yükleniyor. Sokaklarda adam başı istihbaratçı var. Şam’ın merkezinde ve Halep’te gösteri için sokağa çıkanlara çok sert müdahale ediliyor. Bir de Halepli zenginler Esad devrilirse maddi olarak zarar göreceklerini düşünüyorlar. Fakat onlar da artık Esad’ı terk etmeye başladılar. 

Kaddafi’nin öldürülüş görüntülerini seyretmişsinizdir. Farz edelim Esad da aynı Kaddafi gibi Suriyeli  devrimcilerin eline düştü. Esadı da tıpkı Kaddafi gibi öldürür müsünüz? Kaddafi’nin öldürülme görüntülerini seyrettiğinizde neler hissettiniz?

Libya devrimini destekliyoruz; fakat ben şahsen Kaddafi’nin öldürülme görüntülerinden rahatsız oldum. Benim elime böyle bir fırsat geçse Esad’ı öldürmem, yargılanması için mahkemeye teslim ederim. 

Gösterilerde pek fazla Amerika ve İsrail karşıtı slogan atmıyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Amerika ve İsrail karşıtı sloganlar atacağımız günler de gelecek. Önce Baas’tan kurtulalım, daha sonra özgür insanlar olarak İsrail ve Amerika’ya karşı da mücadele edeceğiz. 

Selefi âlim Şeyh Arur bu süreçte çok ön plana çıktı. İran ve Hizbullaha karşı çok sert açıklamalar yapan Şeyh Arur devrimci gençler tarafından seviliyor mu? 

Bütün âlimler susarken Şeyh Arur devrimcilerin yanında yer aldı. Şeyh Arur televizyona çıktığı zaman gençler evlerine gidip televizyon başına geçiyorlar. Geçenlerde Suriyeli bir Hıristiyan arkadaşımla telefonla konuşuyordum. Hıristiyan arkadaşım “Şeyh Arur’un konuşması başlayacak, eve gitmem lazım” dedi. Esad karşıtları arasındaki Hıristiyanlar bile Şeyh Arur’a sempatiyle bakıyorlar. Aynı şekilde Şeyh Kardavi’yi de çok seviyoruz. Bizi alimler arasından  en fazla Şeyh Arur ve Yusuf el Kardavi destekliyor. 

İran, Çin ve Rusya Esad rejimine açıkça destek veriyor. Bu ülkeleri ikna etmek için muhaliflerin herhangi bir planı yok mu?

Suriye Ulusal Konseyi tarafından İran, Çin ve Rusya’ya yönelik önümüzdeki hafta bir ziyaret gerçekleştirilecek. Bu ülkelerden Esad’a verdikleri desteği kesmeleri istenecek. 

Esad devrildikten sonra Esad’ın yerine sizce lider olarak kim geçmeli?

Biz yurtdışından bir lider istemiyoruz. Suriye’nin başına içerden, olaylar başladığından beri sokaklarda, halkın önünde gösterilere katılan biri geçmeli… 

Esad’ın ne zaman gideceği ile ilgili bir tahmin yapabilir misiniz?

Ne zaman gideceğini tahmin edemem. Ama Esad artık son kozlarını oynuyor ve yakında devrilecek inşallah.

***  **

Röportaj: Adem Özköse / Gerçek Hayat

 

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum