1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. ‘Pakistan’da Dökülen Kanın Hesabı Sorulmalı!’
‘Pakistan’da Dökülen Kanın Hesabı Sorulmalı!’

‘Pakistan’da Dökülen Kanın Hesabı Sorulmalı!’

“ABD’ye Pakistan ve Afganistan’da öldürdüğü masum insanların hesabı mutlaka sorulmalıdır!”

14 Temmuz 2011 Perşembe 10:58A+A-

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Recep KARAGÖZ, ABD’nin Pakistan’da insansız uçaklarla gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı:

ABD İnsansız Uçaklarla Pakistan’da Kan Döküyor!

Amerika, insansız uçaklarla Pakistan’ın Afganistan sınırındaki Güney Veziristan’ı vuruyor. Taliban kontrolündeki bölgede bu hafta başında öldürülen kişi sayısı 32 olarak bildirildi. CIA uçaklarının sıklıkla bombaladığı bölgede öldürülen sivillerle beraber çok sayıda da ağır yaralı kaydedildiğini öğrendik.

Amerika Birleşik Devletleri kendi topraklarından, sınırlarından binlerce kilometre uzakta, sözde terörü önleme bahanesiyle sürdürdüğü askeri saldırılar sonrası ülkeleri işgal etme sürecinde,  bölgede kendisi bir terör unsuru, terör üreten bir öğe haline gelmiştir. Sayısız masum insanın hayatına mal olan saldırılarında ABD başka ülke vatandaşlarının hayatlarını hiçe saymakta,  uluslararası hukuku alenen ihlal etmektedir.

Amerikan uçaklarının bombaladığı bölgelerde kimyasal silah kullanımı tespit edilmiş, özellikle çocukların, hatta yeni doğan bebeklerin yakalandıkları bilinmeyen cilt hastalıkları sonucu hayatlarını kaybettiği bildirilmiştir. Bölgede kanser vakaları artmış, sakat doğumlar sıklıkla görülmeye başlamıştır. Geçmişinden ders almayan Amerikan yönetimi, Hiroşima’da bir günde yarattığı yıkımı, dünyanın başka coğrafyalarında uzun vadede sürdürmeye devam ediyor. Kendi vatandaşının herhangi bir hak ihlalini her platformda gözeten ABD; eşitlik, adalet ve merhamet kavramlarını Ortadoğu ve Müslüman halklar söz konusu olunca unutmaktadır.

Amerika Pakistan’a yaptığı 800 milyon dolarlık askeri yardımı askıya aldı. Tam bağımsız bir ülke olarak Pakistan hükümeti Amerikan askeri yardımı almayı sonlandırmalıdır. Bin Ladin’in Pakistan topraklarında, Pakistan hükümetinin bilgisi dışında Amerikan askerleri tarafından öldürülmesi ülkenin egemenliğinin sorgulanmasına neden olmuşken, üzerine Amerikan uçaklarının sınır kentlerine bomba yağdırması Pakistan hükümetinin yetersizliği ve Amerika’nın bir başka ülkenin egemenlik haklarını ihlali olarak okunmaktadır.

ABD’ye öldürdüğü masum insanların hesabı mutlaka sorulmalıdır!

Pakistan hükümetini de Amerika ile olan bu kirli çıkar oyununa bir son vermeye ve halkı adına hesap sormaya çağırıyoruz!

MAZLUMDER olarak uluslar arası hukuk ve hesap sorma mekanizmalarını, harekete geçmeye, sivil ve masum insanların ölümlerine duyarlılık göstermeye davet ediyoruz!

Recep KARAGÖZ
MAZLUMDER Genel Başkan Yrd.

HABERE YORUM KAT