Kimyasal Diplomasi Hamaney’i Sevindirdi

11.09.2013 18:33
Kimyasal Diplomasi Hamaney’i Sevindirdi
İran, Suriye'ye müdahalenin önlenmesi için kimyasal silahların denetime açılması çabalarını ilgiyle izliyor.

İran'ın rehberi Hamaney, Suriye'ye müdahalenin önlenmesi için kimyasal silahların uluslararası denetime açılması konusunda yürütülen diplomatik çabalardan umutlu olduğunu söyledi.

Katıldığı bir toplantıda Suriye'nin kimyasal silahlarının denetime açılması önerisi ve olası askeri operasyonun ertelenmesi konularında değerlendirmelerde bulunan Hamaney, "İran İslam Cumhuriyeti bölgedeki gelişmeleri dikkatle takip etmektedir. Umarız ABD'nin Suriye karşısındaki yeni tutumu siyasi bir oyun değildir" ifadelerini kullandı.

ABD'nin yeni yaklaşımında ciddi olmasını beklediklerini belirten Hamaney, "ABD'nin önceki keyfi yanlış tutumundan gerçek anlamda vazgeçtiğini umuyorum" dedi.

ABD'nin, aslında Siyonistlerin menfaatlerine hizmet eden kendi milli çıkarları için diğer ülkeleri ve halkları ateşe vermeye hazır olduğunu ifade eden Hamaney, Pakistan, Afganistan, Irak ve Suriye'de öldürülen insanların bu duruma örnek olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise kendisi ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin New York ziyaretinde ABD'li yetkililerle birebir görüşmesi olmayacağını belirti.

Zarif, El-Hayat gazetesinin ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Ruhani'ye mesaj gönderdiği iddiaları hakkında ise "Gazeteler ve diğer basın organlarında yer alan bilgiler iddia ve tahminden öteye geçmez. Diğer ülkelerle yapılan mektuplaşmalar ve gönderilen mesajlar hakkında açıklama yapmayı uygun bulmuyoruz. Siyasette şeffaflığın korunmasını önemsemekle birlikte diplomasi alanında gerekli uygulamalar sürdürülmelidir" açıklamasında bulundu. 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim