1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BAHREYN

  4. Bahreyn'de Seçim Sonuçları Açıklandı
Bahreyn'de Seçim Sonuçları Açıklandı

Bahreyn'de Seçim Sonuçları Açıklandı

Bahreyn'de ikinci turu yapılan genel seçimler sonucunda parlamentodaki milletvekillerin yüzde 40'ı bağımsız adaylardan oluştu, Selefiler 2, el-Menber İslam Topluluğu ise 1 milletvekili çıkardı.

A+A-

Bahreyn Yüksek Seçim Merkezi, yaptığı açıklamada, ikinci turu yapılan genel seçimler sonucunda, parlamentodaki milletvekillerin yüzde 40'ının bağımsız adaylardan oluştuğunu ifade etti. Açıklamaya göre, 3 kadın milletvekilinin yer alacağı parlamentoda Selefiler 2, el-Menber 1 sandalye almaya hak kazandı. 

Bahreyn Adalet ve İslami İşler Bakanı Halid Al Halife, genel seçimlere katılım oranının yüzde 52,6'ya ulaştığını dile getirdi.  

Şiiler seçimleri boykot etti

Buna karşı seçimleri boykot eden ülkedeki Şiileri temsil eden muhalif El-Vifak (Ulusal İslami Uzlaşı Cemiyeti), yaptığı yazılı açıklamada, seçimlere katılımın askerin zorlamasına rağmen yüzde 30'u aşmadığını iddia etti. Açıklamada ayrıca "Kitlesel halk hareketi, mevcut durumu daha da kötüleştirecek böylesi komik durumlara aldırmadan demokratikleşme sürecindeki taleplerine devam edecektir" ifadelerine yer verildi. 

Genel seçimlerin yanı sıra belediye seçimlerinin de ikinci turunun yapıldığı oy kullanma işleminde genel seçimler için 68, belediye seçimlerinde ise 42 aday yarışmıştı.

Bahreyn'de 2011'deki ayaklanmanın ardından düzenlenen ilk genel seçimlerde, kayıtlı 349 bin 713 seçmen, 39 milletvekilini belirliyor. Öte yandan seçmenler, yerel seçimler kapsamında ise 29 belediye meclis üyesini seçiyor. 

Bahreyn yasalarına göre, sadece bir milletvekili ve bir belediye meclis üyesi dışarıdan atanıyor. İlk turu 22 Kasım'da yapılan seçimlerde parlamento için 6, yerel seçimler için ise 9 üye seçilmişti. 

Ülke, Şubat 2011'de daha fazla demokrasi ve reform talebiyle Şii-Sünni muhalefetin desteklediği gösterilere sahne olmuştu. Söz konusu olaylar karşısında hükümetin sert tutumu nedeniyle muhalefetteki Vifak milletvekilleri görevinden istifa etmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum