1. HABERLER

  2. HABER

  3. Askerî Alanlar Artık Savcıya Serbest
Askerî Alanlar Artık Savcıya Serbest

Askerî Alanlar Artık Savcıya Serbest

3. Yargı Paketi’nde kaldırılan bir CMK fıkrasıyla, sivil savcılara izin almadan askerî tesislere girme yolu açıldı.

26 Ocak 2012 Perşembe 06:39A+A-

Haber: Burhan Ekinci

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in açıkladığı 3. Yargı Paketi ile savcıların sivil ve askerî kurumlardan yürüttükleri soruşturmayla ilgili personel istemine ilişkin yetkili amirliğinin iznini öngören CMK’nın 251. maddesinin 7. ve 8. fıkrası da kaldırılıyor. Tasarının 85. maddesinde yer alan her iki fıkranın kaldırılmasının öngörülmesi hukukçular arasında farklı yorumlara neden oldu.

Emekli Askerî Yargıç Faik Tarımcıoğlu, değişiklikle savcılara geniş yetki tanındığını belirterek, “Özel yetkili savcıya verilen görevleri de nazara alırsanız kısıtlama söz konusu olduğunu sanmıyorum. Bu fıkralar kaldırıldığına göre, bu genişletme manasına gelir. Garnizon problemleri vardı. ‘Gidemezsin edemezsin’ deniliyordu. Suç karartmaları olabilirdi. Bunlar şimdi herhalde olmayacak artık” dedi. “Kozmik Oda” tartışmalarını hatırlatan Tarımıcıoğlu, şöyle devam etti: “Değişiklikten sonra ‘Kozmik Oda’ tartışması olmayacak. Hâkim araması olsa hiç kimse bir şey diyemeyecektir. Fıkra kısıtlayıcıydı, kaldırıldı.”

Kardaş: Yetki kısıtlandı

Askerî Hâkim Ümit Kardaş ise, tersi bir yorumda bulunarak, 8. fıkranın 7. fıkra ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, değişikliğin savcıların yetkisini bir nevi kısıtlama anlamına geldiğini söyledi. Kardaş, mevcut fıkralara göre, özel yetkili savcıların soruşturma yaparken sıkıntıya uğradığında sivil ve askeri kurumlardan araç gereç ve personele ihtiyaç olması durumunda istemde bulunması anlamına geldiğini dile getirdi.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel ise değişikliğin yapılması durumunda asıl problemin o zaman doğacağını ifade ederek, şunları söyledi: “Savcılar askeri bölgelerde arama yapabilirler mi yapamazlar mı bunda sorun ortaya çıkacak. Burada bir boşluk var. Bunun yerine bir düzenleme konması lazım.”

CMK 251. Madde:

7) 250. Maddede belirtilen suçlar nedeniyle Cumhuriyet savcıları, soruşturmanın gerekli kılması halinde geçici olarak, bu mahkemelerin yargı çevresi içindeki genel ve özel bütçeli idarelere, kamu iktisadi teşebbüslerine, il özel idarelerine ve belediyelere ait bina, araç, gereç ve personelden yararlanmak için istemde bulunabilirler.

(8) Türk Silahlı Kuvvetleri kıt’a, karargâh ve kurumlarından istemde bulunulması hâlinde istem, yetkili amirlikçe değerlendirilerek yerine getirilebilir.

TARAF

HABERE YORUM KAT