1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD Bombardıman Uçakları Avustralya'da Konuşlanacak
ABD Bombardıman Uçakları Avustralya'da Konuşlanacak

ABD Bombardıman Uçakları Avustralya'da Konuşlanacak

Avustralya Başbakanı Turnbull, ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Pickart'ın B1 ve B52 bombardıman uçakları için Avustralya'da üs kurma görüşmelerinin başladığı yönündeki açıklamasını, “ABD ile yakın güvenlik ilişkimiz bir sır değil.” sözleriyle değerlendirdi.

A+A-

Avustralya'nın yayın kurumu ABC'nin haberine göre, Başbakan Malcolm Turnbull, ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yarbay Damien Pickart'ın gündeme getirdiği, ABD'nin B1 ve B52 uçaklarının Avustralya'da bir askerî üsse konuşlandırılması için görüşmeler yapıldığı haberlerine ilişkin soruları yanıtladı.

Turnbull, ABD ve Avustralya'nın yakın güvenlik ilişkisinin sır olmadığını belirterek, konuyla ilgili daha fazla açıklama yapmaktan kaçındı. Avustralya Başbakanı, Çin'in böyle bir gelişmeyi nasıl karşılayacağı sorusuna ise “Başka ülkelerin bu konuda ne söyleyeceği hakkında yorum yapmayacağım.” cevabını verdi.

Basında yer alan haberlerde, iki ülke yetkililerinin, ABD'nin bombardıman uçakları için Avustralya'nın Northern Territory bölgesinde askerî bir üs kurulması konusunu ele aldığı bildirilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT