1. HABERLER

  2. HAKSÖZ-ÇEVİRİ

  3. Tavuk tadında ama tavuk değil!
Tavuk tadında ama tavuk değil!

Tavuk tadında ama tavuk değil!

Kentucky Fried Chicken veya kısaca "KFC" olarak bilinen ABD merkezli bir fast food restoran zinciri olan firma, tavuk olmayan ancak tavuk tadında olan yeni “bitki bazlı tavuklarını” menülerine eklediğini duyurdu.

06 Ocak 2022 Perşembe 12:30A+A-

Fatih Demir / HAKSÖZ HABER

Dünya'nın en büyük ikinci restoran zinciri olarak bilinen ve dünya çapında 130 ülke ve bölgede 21.000'e yakın restoranı bulunduğu aktarılan firmanın yapay tavuk etine farklı bir şekilde yaklaştığı duyuruldu.

"Bitki bazlı kızarmış tavuk kanadı" alternatifi sunacak olan restoran zinciri farklı bir çeşit yapay et üretimi gerçekleştirmiş oldu.

CNN’e konuşan KFC ABD Başkanı Kevin Hochman, “…yeni ürünün biraz daha az hayvansal protein yemek isteyen, ancak vegan veya vejeteryan haline gelmemiş olan müşteriler için olduğunu söyledi.

KFC’nin sahibi YUM adlı şirketin açıklamasında, tadı tavuk olan ancak tavuktan üretilmeyen kızarmış tavuk kanadı menüsü kısa süreliğine ABD’deki menülere eklendi denildi. 2020’de KFC’nin Los Angeles, Charlotte, Kuzey Karolina ve Nashville, Tennessee dahil olmak üzere belirli ABD şehirlerinde bir deneme çalışması yaptığı biliniyordu.

KFC ve Beyond Meat adlı şirket yaklaşık bir yıl önce kızarmış tavuk zinciri için özel ürünler geliştirmek üzere bir ortaklık kurduklarını duyurmuştu.

Yönetici Hochman, KFC'nin ikonik tavuğu için bitki bazlı bir tarif oluşturmanın biraz zaman aldığını, ancak Beyond Meat ile olan işbirliğinin markanın değerli bir ürün yaratmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Yapay et üretimi gerçekleştiren hazır ya da hızlı gıda olarak anılan zincir işletmeleri olan gıda firmalarının yapay et çalışmaları konusunda son birkaç yılda daha hızlı hareket ettiği ve üretimler gerçekleştirdiği görülüyor.

Fast food zincirleri, yeni müşteriler kazanmanın, eski müşterileri çekmenin ve markaları etrafında yeni bir heyecan ve albeni yaratmanın bir yolu olarak bitki bazlı et trendine hızlı atladı.

Şirketler ayrıca sağlık veya çevresel nedenlerle et alımını azaltmak isteyen sözde esnek yiyicilere de hitap ediyor.

Diğer zincirler de yapay sığır etinin ötesine geçiyor

Burger King (hamburger zinciri) şimdi yapay köftelerini test ediyor.

Dunkin (çörek zinciri) “Beyond Meat” adlı yapay kahvaltı sandviçi satıyor.

Starbucks (kahve zinciri) “Sbux” adlı kendi yapay kahvaltı sandviçini satışta tutuyor.

Chipotle (taco zinciri) bitki bazlı “chorizo” adlı yapay döneri ülke çapında sınırlı bir süre için satışa çıkardığını bildiriyor.

Ve belki de en çok beklenen ürün, McDonald's'ın “McPlant” adı verilen ve bu yıl ABD'de piyasaya sürülmesi beklenen bitki bazlı “burger”i dikkat çekiyor.

HABERE YORUM KAT

6 Yorum