1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Özeleştiri önemli ama artık daha fazlası gerekiyor!
Özeleştiri önemli ama artık daha fazlası gerekiyor!

Özeleştiri önemli ama artık daha fazlası gerekiyor!

AK Partili isimler Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hakkında kamuoyu önünde eleştirilerini dile getirmeye başladı!

26 Kasım 2021 Cuma 18:08A+A-

HAKSÖZ HABER

2002, 2007 ve 2011 yıllarında yapılan genel seçimlerde AK Parti'den Aksaray milletvekili seçilen ve 2015 senesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini üstlenen Ali Rıza Alaboyun yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştirdikten sonra “güçten nemalanan bir yapı yüzünden insanların AK Parti’den soğuduğunu ve kendi oğlunun dahi partiye oy vermeyi düşünmediğini” belirtiyor:  

“Türkiye'de güçten nemalanmak isteyen bir yapı var. Bu yapının içerisindeki yeni nesil bizim gibi 28 Şubat döneminde bedel ödememişler. Ya da 1980'li yıllarda sağ-sol olaylarında bedel ödememiş yeni bir nesil var. Bu nesli de biz AK Parti olarak çok iyi eğitemedik. Ya da bunlar arasından iyi seçim yapamadık. Aralarında iyi insanlar da mutlaka var ama bu gidişat nedeniyle AK Parti'ye veya siyasete girmek istemeyen bir nesil de var. Ben siyasetçiyim, evimde siyaset konuşulur ama benim çocuklarım apolitik. Benim çocuklarım politikayla ilgilenmiyor. Oğlum bir şeye kızdığı zaman da ‘Senin partine oy vermeyeceğim, Karamollaoğlu'na oy vereceğim' diyor. Bununla da yüz yüze geldim. AK Parti bunları niye kaçırıyor?

Ben başkanlık sistemini çok güçlü destekleyenlerden biriydim. Başkanlık sistemindeki beklentilerimiz; uyum yasaları çıkacak, denge denetim olacak, TBMM ile Cumhurbaşkanlığı arasında yasama-yürütmeyi denetleyecek diye umduk. Ama bir baktık ki yasamaya da başkanlığa da cumhurbaşkanı hakim. Cumhurbaşkanı bunlara hakim olduğu için yargıya da hakim oldu. Böyle olunca istenilen şey ortaya çıkmadı. Kendimi aldatılmış hissetmiyorum ama beklediğimiz gibi çıkmadı. Bugün başkanlık sistemi oylamaya çıksa mevcut durumu gördükten sonra ‘evet' oyu vermem. Bunu da kendileri gördükleri için Fuat Oktay önderliğinde bir çalışma ekibi de kurdular

AK Parti'nin 58. ve 59. hükümetinde Kültür ve Milli Eğitim Bakanı olan Hüseyin Çelik, Karar TV’de katıldığı programda soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da "Hata yaptık" dediği 50+1 hakkında Çelik, "Bahçeli'nin Erdoğan'a tuzağıydı" açıklamasında bulundu.

Hüseyin Çelik devamında ise MHP ile kurulan ittifakın neticeleri hakkında şunları dile getirdi: "Tayyip Bey'in iyi siyasetçi olduğu tartışmasız. Ama bir peygamber öngörüsü yok. Neticede hayatında artılar eksiler var. Yenikapı ruhu ne kadar güzeldi. Şimdi gel gelelim Bahçeli racon kesiyor. Bunu doğru bulmuyorum"

Daha önce Cemil Çiçek tarafından da dile getirilen 50+1 meselesi anlaşılan o ki AK Parti ile ilişkili birçok ismi rahatsız ediyor. Burada yapılan özeleştirinin anlamlı olduğu tartışmasız. Ancak yeterli olduğunu söylemek mümkün değil!

50+1’den memnun olan tek kişi olarak Devlet Bahçeli ve partisinin AK Parti’yi nereye götürdüğü noktasında çok daha net bir tavır alış gösterilmemesi durumunda geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş olacak ne yazık ki!

HABERE YORUM KAT

7 Yorum