1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Müslümanların haklarını savunduğun için hapse atılmak!
Müslümanların haklarını savunduğun için hapse atılmak!

Müslümanların haklarını savunduğun için hapse atılmak!

Dagir Khasavov yapılan hukuksuz yargılamalar neticesinde 6 yıl hapis cezası aldı!

11 Nisan 2021 Pazar 12:31A+A-

HAKSÖZ HABER

Otoriter Putin yönetimi Kafkaslardaki işbirlikçi rejimler vasıtasıyla insan hakları aktivistlerine baskı uyguluyor. Putin muhaliflerinin zehirlenerek öldürüldüğü iddialarının dolaştığı bir ülkede bu durum oldukça normal bir şey haline geldi.

Son örnek ise Müslüman hakları aktivisti Avukat Dagir Khasavov. Dağıstan Bölgesi ve Tacikistan başta olmak üzere Rusya Müslümanlarının yaşadıkları hak mağduriyetlerinin çözümü için çaba yürüten Khasavov hukuki olmayan siyasi gerekçelerle 6 yıl hapse mahkum edildi.

Aslen Çeçenistanlı olan Khasavov yargılamalar esnasında taviz vermeyerek yolundan dönmeyeceğini belirtiyor. Khasavov’un sosyal medyaya düşen görüntüleri oldukça fazla ilgi çekti.

İlk gözaltı sürecinde de Kafkasya’daki birçok avukat Khasavov’a destek mesajları yayınlamıştı. Türkiye’deki avukat ve aktivistler de 2019 senesinde Khasavov için Rusya konsolosluğu önünde basın açıklaması yapmıştı. 2017’de Tacikistan’daki İnsan Hakları ihlalleri için Tacikistan’da bulunan Avukat Gülden Sönmez ve Av. Emine Yıldırım'ın gözaltına alınması olayında da avukatların savunmasını Dagir Khasavov üstlenmişti.

Kafkaslar’da Müslümanların siyasi ve hukuki haklarını savunan Dagir Khasavov’un 6 yıl hapse mahkum edilmesine uluslararası camia ise sessiz kaldı. Dagir Khasavov bu hukuksuz karara eğer ki yeterli tepki gösterilmezse sebepsiz yere hapis yatmış olacak!

HABERE YORUM KAT