1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kolombiya’daki Sel Felaketleri: Can Kaybı Sayısı 370’e Yükseldi
Kolombiya’daki Sel Felaketleri: Can Kaybı Sayısı 370’e Yükseldi

Kolombiya’daki Sel Felaketleri: Can Kaybı Sayısı 370’e Yükseldi

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkedeki sel felaketleri ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısının 370’e yükseldiğini açıkladı.

07 Mayıs 2017 Pazar 10:23A+A-

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Cali kentinde düzenlenen Ulusal Risk Komitesi toplantısının ardından yağmur sezonunda meydana gelen doğal afetlerle ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı.

AA’da yer alan habere göre, ülkede ilk yağmur döneminde 192 şehirde sel, nehir taşkını, toprak kayması gibi acil durum gerektiren olayların yaşandığını belirten Santos, bu felaketlerde toplamda 370 kişinin yaşamını yitirdiğini, 76 kişinin de hâlen bulunamadığı kaydetti.

Santos, gelecek hafta yağışların zirve yapmasının beklendiğine işaret ederek, yetkililere dikkatli olunması ve gerekli tüm önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Mocoa’da Can Kaybı Sayısı 331 Oldu

Öte yandan, Ulusal Afet ve Risk Yönetimi Birliği (UNGRD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mocoa kentindeki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 331’e çıktığı ve şehirde hâlen 71 kişiye ulaşılamadığı aktarıldı.

Kolombiya’nın güneyindeki yönetim bölgesi Putumayo’nun 45 bin nüfuslu başkenti Mocoa’da 31 Mart gecesi başlayan yağışlar, Mulato, Sangoyaco ve Mocoa nehirlerinin taşmasına neden olmuş, nehirlerin dağlardan taşıdığı çamur ve dev kayalar bazı mahallelerin tamamen yok olmasına yol açmıştı.

HABERE YORUM KAT