1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Hz. Hüseyin ve Kerbela Faciası
Hz. Hüseyin ve Kerbela Faciası

Hz. Hüseyin ve Kerbela Faciası

“Tarihin iyiler-kötüler ve hak-bâtıl güçler saflaşmasındaki yerimizi belirleyemezsek ve kendimizi sloganlardan, şiarlardan şuûra yükseltemezsek, gibi anma programlarının neresinde olursak olalım, boşa emek harcamış olmaz mıyız?”

17 Aralık 2010 Cuma 09:50A+A-

Sitemiz yazarı Selahaddin E. Çakırgil, Hz. Hüseyin ve yarenlerinin şehit edildiği Kerbela faciasının yıl dönümü (Hicrî 10 Muharrem) vesilesiyle anma programlarını kaleme aldı:

'Nasıl?' yerine, 'Niçin öldürüldü?'yü sorgulayamadıkça, Hz. Huseyn daha çoook katledilir... / Selahaddin E. Çakırgil

Güneş takviminin bu yılki 15-16 Aralık günleri, Ay takviminin Muharrem ayının 9 ve 10.  günlerine rastlıyor.. Hicrî-qamerî 1432 yılına yeni girmiş bulunuyoruz.. Ve bu günler, Hicret'in 61. Yılında, Muharrem ayının 9 ve 10'ncu günlerinde noktalanan  Kerbelâ Faciası'nın yıldönümü..

365 günlük Güneş Yılı'na göre, Hicret'ten bu yana 1389 ve 355 günlük Ay Yılı'na göre de 1432 yıl geçtiğine ve Kerbelâ Faciası da Hicret-i Nebevî'in 61. yılında cereyan ettiğine göre.. Demek ki, o hadisenin üzerinden Hicrî- Şemsî / Güneş Yılı'na göre 1328; Hicrî- Qamerî / Ay Yılı'na göre de 1371 yıl geçmiş bulunuyor..

*

'Onuncu Gün' demek olan Aşûrâ Günü'nün, sadece Muharrem ayının onuncu günü için kullanıldığını da bu vesileyle bir daha hatırlayalım..   

Bu günün yıldönümü münasebetiyle, günlerdir, çeşitli tv. ekranlarında konuşmalar, proğramlar, ezadârî / mâtem merasimleri ve semah gösterileri yapılıyor, mersiyeler/ ağıtlar ve dualar okunuyor, gözü yaşlı ve hattâ hüngür hüngür ağlamalı sahneler sergileniyor..

Ama, toplumumuzun küçümsenmiyecek bir kısmı, bu proğramları bir folklorik  gösteri imişçesine seyretmekle yetiniyor. Bu proğramlarda verilmek istenen mesajı kavramaya, anlatılmak istenen asıl konuyu anlamaya büyük bir ilgi gösterildiğini söylemek herhalde çok zordur.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

HABERE YORUM KAT