1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Fikri Işık: ÖSO Kontrolü Sağlayana Kadar TSK Cerablus’tan Ayrılmayacak
Fikri Işık: ÖSO Kontrolü Sağlayana Kadar TSK Cerablus’tan Ayrılmayacak

Fikri Işık: ÖSO Kontrolü Sağlayana Kadar TSK Cerablus’tan Ayrılmayacak

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin Cerablus'a başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekâtıyla ilgili konuştu. Işık, "ÖSO kontrolü sağlayana kadar orada kalmak hakkımız" dedi.

25 Ağustos 2016 Perşembe 13:26A+A-

HAKSÖZ-HABER

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NTV canlı yayınına katılarak Cerablus harekatına dair soruları yanıtladı.

Işık, Türkiye'nin Cerablus harekatındaki konumuna dair verdiği bilgiler ve yaptığı değerlendirmelerde harekatın asli unsurunun ÖSO olduğunu, Türkiye'nin konumunun ise destekten ibaret olduğunu söyledi. Harekat bağlamında TSK'nın daha ne zamana kadar bölgede kalacağı sorusuyla üzerine ise Işık "ÖSO kontrolü sağlayana kadar orada kalmak hakkımız" dedi.

Bakan Fikri Işık'ın NVT'ye verdiği röportajda konuyla ilgili sorulan sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Fırat Kalkanı' operasyonu ikinci gününde. Planlanan dahilinde gidiyor mu, son bilgiler nedir?

"Her şey planlanan şekilde yürüyor. Dün sabah saat 04.00'te operasyon başladı ÖSO'nun Cerablus'un etrafını kuşatması arkasından oraya girip DAEŞ'in temizlenmesi stratejisi. ÖSO'ya Türkiye olarak ciddi destek veriyoruz. Dün Cerablus kontrol altına alınmıştı şimdi temizlenme yapılıyor. Mıntıka temizliği gibi düşünün bugünkü çalışmayı. Dün zaten kontrol altına alınmıştı. Operasyonu ÖSO yürütüyor. Bugün şehir içerisinde saklandıkları yerler üzerinde yoğunlaşılmış durumda."

Ne kadar sürecek bu operasyon?

"Operasyonun iki temel amacı var bir sınır güvenliğimizin teminat altına alınması. İki yerine de PYD'nin YPG'nin orada bulunmaması. ÖSO kontrolü sağlayana kadar orada kalmak hakkımız. Şu anda Suriye'de bir devlet yok maalesef. Bizim Türkiye olarak net tavrımız var Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz."

PYD mutlaka Fırat'ın doğusuna çekilecek. Bu konuda ABD ile yaptığımız temaslarda 1 hafta önce 2 hafta içinde çekilecekleri konusunda mutabakat sağlanmıştı. Önümüzdeki 1 hafta içerisinde çekilmenin tamamlanması bekleniyor. Tabi göreceğiz. Şu anda çekilme henüz tam olarak gerçekleşmedi bunu hem bekliyoruz hem takip ediyoruz.

Operasyona kaç asker katıldı sayı artacak mı?

"Harekatın ana unsuru ÖSO, biz onlara destek veriyoruz. Böyle bir harekat sürerken asker sayısı vermek doğru değil. Ana unsur sayı olarak da ÖSO. ÖSO'nun bu harekatı yürüttüğünü ona destek verdiğimizi söylüyoruz. Amacımız kimseyle çatışmak değil hedef sınır güvenliğimizi sağlamak, DAEŞ'in terk ettiği topraklara da PYD'nin yerleşmesini engellemek. PYD ve DAEŞ akıllı olurlarsa çatışmadan çekilir giderler. TSK'dan hiçbir personel yaralanmadı. ÖSO'dan 2 şehit var 2 de yaralı var.

Rusya'dan güçlü destek açıklaması gelmedi. Şam yönetimine bilgi verildi mi?

"Rusya ve ABD'ye daha önceden bilgi verildi. Operasyon başlayacak ÖSO başlatacak biz de destek vereceğiz noktasında. Daha sonra İran da bilgilendirildi. Suriye rejimi ile doğrudan temas olmadı. Suriye rejimini yok sayamayız. Esed, Suriye'nin geleceğinde olamaz. 3 milyon Suriyeliyi misafir ediyoruz hala.

Terörden arındırılmış bölge oluşturulursa gitmeleri söz konusu olur mu?

"Arzu ediyoruz ki aktörler Suriye sorununu bir şekilde çözsün bu insanlar da güvenli bir şekilde ülkelerine dönsünler."

Operasyonu nasıl izlediniz? Karar, Güvenlik Zirvesi'nde mi alındı?

"Bu tip operasyonların kararı 1 günde verilmiyor. Son dönemde özellikle PYD'nin mahallenin şımarık çocuğu tavrıyla Türkiye'nin çıkarlarını tehdit ediyordu. Daha önceden hazırlıklar vardı. PYD'nin oraya yerleşmemesi için hazırlıklarımız vardı. Operasyon sırasında ben Kocaeli'ndeydim. İsmi TSK'nın bu konuda tecrübesi var. Fırat Kalkanı ismi güzel bir isim Türkiye'nin politik tercihini de yansıtıyor. Bu konuda askerlerimiz zannediyorum teklif ettiler cumhurbaşkanımız onayladı."

HABERE YORUM KAT