1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Ekin Yayınları'ndan "İskilipli Atıf Hoca" Kitabı
Ekin Yayınlarından İskilipli Atıf Hoca Kitabı

Ekin Yayınları'ndan "İskilipli Atıf Hoca" Kitabı

Ekin Yayınları'ndan "İskilipli Atıf Hoca -İstiklal Mahkemeleri'nin Tarihi Misyonu ve Şapka İnkılabı-" kitabı çıktı.

26 Ocak 2013 Cumartesi 18:26A+A-

Ekin Yayınları, "İskilipli Atıf Hoca -İstiklal Mahkemeleri'nin Tarihi Misyonu ve Şapka İnkılabı-" kitabını okuyucularıyla buluşturdu. Çorum Özgür-Der Şubesi Başkanı ve araştırmacı-yazar Bülent Gökgöz ve Haksöz dergisi yazarlarından Bahadır Kurbanoğlu'nun ortak çalışması olan kitap İskilipli Atıf Hoca'nın idamıyla simgeleşen dönemi ele almakta.

Kitap, Atıf Hoca'ya yönelik iftira ve karalamalara cevap mahiyetinde bir uğraşı ihtiva etmekle birlikte, onun eserlerinde serdettiği görüşlerinin değerlendirilme çabasıyla da bir ilki oluşturmakta.

İstiklal Mahkemeleri'nin eliyle işlenen hukuk katliamlarının sebeplerinin de masaya yatırıldığı çalışmada, aynı zamanda Şapka İktisası Kanunu'nun uygulanma biçimi, sebepleri ve ulus-kimlik yaratmadaki işlevi de ortaya konmaya çalışılmakta.

Arka kapaktan

“Âlim İskilipli Atıf Hoca’nın idamı; İslam’la olan bağını sürdüren Osmanlı bakiyesi toplumu, Kemalist devlet eliyle idam, sürgün, cezaevleri ve hukuksuz yargılamalarla Batılılaştırma kâbusunun sebep olduğu trajik vakıalardan yalnızca birisidir.

Ulusçuluk, laiklik ve Batıcılık değerlerinden yükselen Kemalist ideoloji, Müslüman halkların seküler ulus kimlik doğrultusunda yeniden inşa edilmesi amacıyla önce âlim, kanaat önderi ve muhalif tüm şahsiyetleri etkisizleştirmeyi ve tasfiye etmeyi hedefledi. ‘Tek Adam’ tarafından atanmış ikinci Meclisin sağladığı siyasi güçle acımasız, tedrici ve planlı bir şekilde “Frenkleştirme” kanunları uygulamaya konuldu.

Cumhuriyet’in “Terakki/Frenkleştirme” politikaları önündeki en büyük engel İslam ve İslamcılardı. 1925 tarihli İstiklal Mahkemeleri, Takrir-i Sükûn ve Hıyanet-i Vataniye Kanunu ile İslamcılar, muhalif siyasiler ve gazeteciler yasaklamalara tabi tutulup susturulacaktı. Ülke halkının da içine dahil edildiği bu ideolojik süreç “İnkılapların ruhu adına” işletildi. Halk tenkil, taktil, inkâr, asimilasyon ve tehcirlerle “tedip” edildi!

Atıf Hoca, ‘Şapka İnkılabı’ndan çok önce yazmış olduğu “Frenk Mukallidliği ve Şapka” risalesi başta olmak üzere, geçmişe dönük sorgularla hukuksuzca yargılandı. Dün olduğu gibi, bugün de iftiralarla karalanmaya devam edilmekte. Bu çalışmada ona yönelik hadsiz suçlamalar ve karalamalara reddiyeler delilleriyle ortaya konduğu gibi, İstiklal Mahkemelerinin tarihi misyonu ve Şapka İnkılabı da mercek altına alınmaya çalışıldı. Kitap, Şehid Âtıf Hoca’nın eserlerinin kritik edilip değerlendirilmesi hususunda da bir ilki oluşturmaktadır.”

İskilipli Atıf Hoca
[İstiklal Mahkemeleri'nin Tarihi Misyonu ve Şapka İnkılabı]
Bülent Gökgöz – Bahadır Kurbanoğlu
Ekin Yayınları – Ocak 2013
Isbn: 9786055146009
250 Sayfa,
Roman boy, Karton kapak

iskilipli-duz-kapak.jpg

 

HABERE YORUM KAT

7 Yorum