1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. ABD’li Katolik Yazar Koronavirüs ile Mücadelede İslam’ın Temizlik Anlayışını Örnek Gösterdi
ABD’li Katolik Yazar Koronavirüs ile Mücadelede İslam’ın Temizlik Anlayışını Örnek Gösterdi

ABD’li Katolik Yazar Koronavirüs ile Mücadelede İslam’ın Temizlik Anlayışını Örnek Gösterdi

ABD merkezli Newsweek dergisi, salgın hastalıklar ile ilgili Hz. Muhammed'den rivayet edilen hadislere yer verdi. Makalenin yazarı Dr. Craig Considine İrlanda kökenli ABD’li bir Katolik…

26 Mart 2020 Perşembe 16:12A+A-

HAKSÖZ-HABER

ABD'li haftalık haber dergisi Nesweek, koronavirüs salgını ile mücadelede Hz. Muhammed'i örnek gösterdi. Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen ABD'de yayın yapan dergi Hz. Muhammed'in salgın hastalıklarla ilgili önerilerine yer verdi. Haberde, bazı uzmanların salgına karşı temizlik uyarıları aktarılırken, "Bir salgın sırasında başka kimin hijyen ve karantina önerdiğini biliyor musunuz? 1300 yıl önce İslam Peygamberi Hz. Muhammed." ifadeleri kullanıldı.

KARANTİNA TAVSİYESİ

Hz. Muhammed'in, koronavirüs gibi ölümcül hastalıkları önlemek ve bu gibi salgınlarla mücadele etme konusunda sağlıklı tavsiyelerde bulunduğu belirtilen haberde, İslam Peygamberi'nin, salgın hastalık riskine karşı, ashabına yaptığı bir tavsiyede karantina uygulamasına dikkat çektiği ifade edildi.

TEMİZLİK VURGUSU

Sabah gazetesinin naklettiğine göre, ayrıca Hz. Muhammed'in, insanları enfeksiyondan koruyacak hijyenik uygulamalara uymaya da teşvik ettiği hatırlatılarak, "Temizlik, imanın yarısıdır. Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın; uyurken ellerinizin nereye hareket ettiğini bilmiyorsunuz. Yemekten önce ve sonra ellerinizi yıkayınız." hadisi aktarıldı.

MAKALENİN YAZARI BİR KATOLİK

Newsweek dergisinde 17 Mart’ta yayımlanan “Can The Power Of Prayer Alone Stop A Pandemic Like The Coronavirus? Even The Prophet Muhammad Thought Otherwise” (Yalnız Duanın Gücü Koronavirüs Gibi Bir Pandemiyi Durdurabilir mi? Peygamber Muhammed Bile Başka Türlü Düşündü) başlıklı makalenin yazarı Dr. Craig Considine’nin İrlanda kökenli ABD'li bir Katolik olması dikkat çekti.

“TEBESSÜM ETMENİZ SADAKADIR”

Twitter hesabı üzerinden de Hz. Muhammed’in, “Tebessüm etmeniz sadakadır” hadisini paylaşan Dr. Craig Considine, şu yorumda bulunmuş:

“Muhammed Peygamber, “Gülümseme bile sadakadır” dedi. Gülümseme, bir salgın döneminde insanlara ilham verebilecek küçük bir eylemdir. Gülümsemek gerçekten ruhları canlandıran ve ruhları zenginleştiren bir ilaç türüdür. Eğer coronavirüs ışığında çaresiz hissediyorsanız, sadece gülümseyin. Yardımcı olur.”

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum