Uludağ Üniversitesi'nde Başörtüsü Yasağı

08.10.2010 10:41
Uludağ Üniversitesinde Başörtüsü Yasağı
YÖK'ün yasağın yasal dayanağı olmadığı yönündeki açıklamalarına rağmen işgüzar bazı üniversitelerde başörtüsü yasağı uygulanmaya devam ediyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan tarafından üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağının yasal bir dayanağı olmadığının ifade edilmesine rağmen halen bazı üniversitelerde yasak tüm keyfiliğince devam ediyor.

Bu seferki yasak haberi de Bursa'daki Uludağ Üniversitesi'nden.

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden F.Y. ve arkadaşları başörtülü bir şekilde ile derse girmek isteyince öğretim üyesinin dışarı çıkmaları dayatmasıyla karşılaştılar. Öğrenciler duruma itiraz etmiş ve uygulanan yasağın kanuni bir dayanağının olmadığını hatırlatmışlardır. Bunun üzerine bölüm başkanı Erdal Emel çağrılarak öğrencilerin dersten çıkmaları sağlanmak istenmiştir. Mağdur öğrenciler uygulanan yasağın hukuki bir dayanağının olmadığı hususunda ısrar edince bölüm başkanı Emel, kendilerine herhangi bir genelgenin ulaşmadığını ve derse bu şekilde alamayacaklarını söyleyerek, öğrencileri zorla dışarı çıkartmıştır.

Uludağ Üniversitesi'ndeki yasak aynı zamanda Eğitim Fakültesi girişlerinde de sürdürülmekte. Kapılarında güvenlik görevlileri yasağın kendilerine idare tarafından bildirildiğini söyleyerek,  herhangi bir talimat gelmediği sürece başörtülü olarak kimseyi alamayacaklarını belirtiyorlar.

Abdurrahman Yıldırım / Haksöz-Haber

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim