1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Soros'a Göre AB'nin Parçalanması Kaçınılmaz
Soros'a Göre AB'nin Parçalanması Kaçınılmaz

Soros'a Göre AB'nin Parçalanması Kaçınılmaz

Soros, İngiltere referandumunu değerlendirdiği yazısında AB'nin parçalanmasının kaçınılmaz hale geldiğini savundu.

A+A-

ABD’li milyarder yatırımcı George Soros, İngiltere’de Perşembe günü yapılan referandumdan AB’den ayrılma kararının çıkmasının birliğin parçalanmasını kaçınılmaz hale getirdiğini söyledi. Soros bununla birlikte, “AB’nin kurtarılması için” yeniden yapılandırılması gerektiğini belirtti.

George Soros referandumdan önce Guardian gazetesi için kaleme aldığı makalesinde, birlikten ayrılmanın İngiltere’yi yoksullaştıracağını savunmuştu.

Soros, 1992’de İngiltere’nin Avrupa Para Mekanizması’ndan çıkarılmasıyla sonuçlanan ‘Kara Çarşamba’da sterline karşı aldığı yatırım pozisyonuyla büyük miktarlarda kâr elde etmişti.

George Soros, Guardian’daki yazısında benzer bir çöküşün yaşanabileceği uyarısında bulunarak referandumda AB’den çıkılması kararının alınması halinde, sterlinin yüzde 15-20 değer kaybeceğini savunmuştu. Referandumun ertesi günü sterlin yüzde 10 değer kaybederek son 31 yılın en düşük değerinden işlem gördü.

Soros, referendumdan sonraki makalesinde ise “Birçok kişinin korktuğu felaket senaryosu gerçek oldu. AB’nin parçalanması pratikte geri çevrilemeyecek bir noktaya geldi. Tüm dünyada finans piyasaları, İngiltere’nin AB’den ayrılma koşulları müzakere edilirken çalkantı yaşamayama devam edecek” dedi.

George Soros bu sürecin “uzun ve karmaşık” olacağını savundu ve yeni krizin İngiltere’de 2007-2008 krizindeki kadar ağır etkileri olacağını belirtti.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum