1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Rusya'dan Mektuba İlk Yanıt
Rusya'dan Mektuba İlk Yanıt

Rusya'dan Mektuba İlk Yanıt

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, bunun, "Rusya-Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için temel oluşturabileceğini" söyledi.

A+A-

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin'e gönderdiği mektupla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Özür gecikmiş olsa da, bildiğiniz gibi geç olması hiç olmamasından iyidir. Bu zaman içerisinde karşılıklı ilişkilerimiz bazı negatif süreçten geçti, eski güven anlayışı kaybedildi. Yine de, bu mektup Rusya ve Türkiye'nin bağlarının düzelmesi için temel oluşturabilir."

Rus lider Vladimir Putin'in, uçak düşürme olayının Rusya'nın Türk halkına olan "dostça duygularını" etkilemediğine yönelik açıklamalarını hatırlatan Matviyenko, "Yapılanların farkına varıldığı için bu mektubu sadece olumlu karşılayabiliriz. Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı'na mektubunda özürlerini dile getirdi, hayatını kaybeden pilotun ailesine başsağlığı diledi, durumun düzelmesini istediğini belirterek Rusya ile dostça ilişkilerin düzelmesi için her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirtti" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Lideri Putin'e bir mektup daha yazarak düşürülen Rus uçağıyla ilgili üzüntülerini ifade etmişti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İki ülke, ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli adımların atılması hususunda mutabık kaldı" demişti.

Başbakan Binali Yıldırım da, Erdoğan ve Putin'in Çarşamba ya da Perşembe günü telefonda görüşeceğini söylemişti. Yıldırım ayrıca, "Biz üzüntümüzü belirtiyoruz ve gerekirse bu konuda tazminat ödeyeceğimizi söylüyoruz" diye konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT