1. YAZARLAR

  2. ABDULLAH SEYDA

  3. Suyun içinde susuz kalmak
ABDULLAH SEYDA

ABDULLAH SEYDA

Yazarın Tüm Yazıları >

Suyun içinde susuz kalmak

08 Mayıs 2024 Çarşamba 17:24A+A-

Hepimiz birçok televizyon belgeselinde ‘Afrika’da Su Savaşları’ başlığıyla belgeseller seyretmişizdir. Önemli faaliyetlerimizden biri su kuyularını açmak olduğundan sahada müşahede ettiğimiz bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Etiyopya (Somali ve Afar eyaletlerinin bir kısmı hariç) yağmur fazlasıyla yağdığı, birçok gölet ve nehre sahip olduğu bilinmektedir. Yerüstü su kaynakları kadar, yeraltı su kaynakları açısından da zengin bir ülke.

Ancak, ülkedeki iç çatışmalar, bölgeler arasındaki gerginlikler, uzun süre krallıkla yönetilen ülkedeki idarecilerin tutumu, komşu ülkelerle olan sorunlar kalkınmasını maalesef engellemiştir.

Bugün ülkede resmi ve sivil birçok kuruluş su kuyuları açmaktadır. Sahada yaptığımız araştırmalardaki gözlemlerimizi paylaşmak istiyorum:

- Nisan ayıyla başlayan yağmur mevsimi yavaş yavaş yoğunlaşmakta olup, Temmuz’dan sonra yağmur mevsimine giriliyor. Yağmur saatlerce sürebiliyor. Etiyopya’nın Afar (deniz seviyesinin altında bir bölge) ve Somali bölgeleri, Tigray ve Amhara’nın da bazı yerleri sıcaktır. Afar’da sıcaklar 50 dereceyi buluyor. Afar ve Somali eyaletleri hariç ülkenin her tarafında yağmur yağmaktadır. Muson yağmurları aylarca sürer.

seyda-20240508-01.jpg

seyda-20240508-02.jpg

Volkanik bölgedeki tuz bölgesi en sıcak bölgedir. Elli dereceyi aşan noktalar mevcuttur

Afar bölgesindeki maden katmanlarına ‘burger’ diyorlar.

Somali eyaletinin Borena bölgesinde üç yıl yağmur yağmaması sonucu iki sene önce bir milyondan fazla hayvan telef oldu. Ülkenin su açısından en fakir bölgesi Buradaki sondajlarda beş yüz metrede bile ulaşılamıyor.

seyda-20240508-03.jpg

seyda-20240508-04.jpg

Yağmurların yağmaması sonucunda zayıflayan ardından telef olan hayvanlar…

-Ülkenin geri kalan kesimlerinde yağmur iyi yağıyor. Birçok ülkeden daha fazla yağmur yağdığını da söyleyebilir.

-Yağmur mevsimi nedeniyle insanlar bahçelerinde kazıdıkları çukurlardan sularını temin ettikleri gibi, ottan yapılmış evlerinden akan suları da kaplara doldurarak ihtiyaçlarını gideriyorlar.

giyim, kişi, şahıs, ayakkabı, dış mekan içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bahçede kazılan ve yağmur sularının toplandığı çukur.  Sular sadece temizlikte, yemekte kullanılıyor.

-Camilerin bazılarında yaptıkları olukların altında su depolarını bırakarak abdest sorununu çözmüş oluyorlar.

dış mekan, bina, gökyüzü, atık konteyneri içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Caminin çatısından akan yağmur suyu oluktan su deposuna iniyor….

-Kimi köylerin orta kesiminde toprak açılarak büyük havuz veya küçük bir gölet haline getirerek yağmur sularının birikmesini sağlıyorlar. Buradan hayvanları içtiği gibi, kendileri de buradan alıp evlerine getiriyorlar.