1. HABERLER

  2. HABER

  3. MİT Yasası'na Cumhurbaşkanı'ndan Onay
MİT Yasasına Cumhurbaşkanından Onay

MİT Yasası'na Cumhurbaşkanı'ndan Onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Kanunu'nda değişiklik öngören yasayı onayladı.

18 Şubat 2012 Cumartesi 00:32A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, MİT mensupları veya kamu görevlileri hakkındaki ceza soruşturmalarında başbakan izni şartını yeniden düzenleyen Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu onayladığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Gül, 6278 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Yasaya göre MİT mensupları veya başbakan tarafından belirli bir görevi yerine getirmek üzere kamu görevlileri arasından görevlendirilenler hakkında, görevin niteliğinden doğan veya görev sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlı olacak.

Bu kişiler hakkında özel yetkili mahkemelerin görev alanlarına giren suçları işledikleri iddiasıyla soruşturma yapılmasında da başbakanın izni aranacak.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden soruşturma ve kovuşturmalarda da başbakanın iznine bağlı olma hükmü uygulanacak. (TRT Haber)

HABERE YORUM KAT