1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. Mısır İntifadasına İzmir'den Destek
Mısır İntifadasına İzmirden Destek

Mısır İntifadasına İzmir'den Destek

Mısır'daki diktatörlüğe karşı ayaklanmaya bir destek de İzmir'den geldi. İzmir Platformu'nun düzenlediği basın açıklamasında "Mısır halkının yanındayız!" mesajı verildi.

03 Şubat 2011 Perşembe 20:05A+A-

Basın Açıklamasının Tam Metni:

İslam dünyasında önce Tunus ile başlayan, ardından Mısır ile gelişen ve toplu halk ayaklanmasına dönüşen özgürlük hareketleri, halkını baskı ve zulüm altında yöneten diktatörlere karşı hızla yayılmaktadır. Bugün Mısır'daki kardeşlerimizin diktatör Mübarek'e karşı hak ve özgürlük mücadelelerine destek vermek için buradayız.

Tunus ve Mısır'daki ayaklanmalar, halkına, inancına, değerlerine yabancılaşan hatta bunlara savaş açan tüm liderlere ibret olmalıdır. Kendilerinin halka rağmen halkı yönetemeyeceklerini anlamalıdırlar. Batılı ülkelerin desteklediği, yolsuzluğa batmış bir elit sınıfı oluşturan, mal ve servet biriktirmekten başka bir amaca sahip olmayan, devleti ve halkını kendi malı gibi gören, 30 yıldır iktidara yapışan açgözlü yöneticiler, halkın kendi iktidarını kurmasına yol açmaktadırlar.

Yıllarca batılı emperyalist sömürgecilerin Mısır, Tunus v.b gibi ülkelerin yeraltı ve yer üstü zenginliklerinin kukla diktatörler üzerinden emperyalistlerin sömürüsüne 'YETER. Bu topraklar bizim, artık zengin topraklarımız üzerind

e aç ve esir yaşamak istemiyoruz' diyerek sokaklara dökülen halkın başlattığı isyan karşısında, emperyalist güçlerin telaşa düştüğünü; kaçan ve iktidarları sallanan despotların yerine bu isyan ateşini düşürmek için 'uysal diktatörler' bulma gayretinde olduklarının bilincinde olunmalıdır.

İşgalci ve sömürgeci güçler için önemli olan dostluk ve vefa değil, menfaat ve tek taraflı çıkardır. İşgalci ve sömürgeci güçlerin menfaatlerini kendi halklarının hak ve ihtiyaçlarının üzerinde gören despot, zalim ve köhne düzmecelerine karşı kıyam eden kardeşlerimizin haklı davalarını ve zulme karşı isyanlarını destekliyoruz. Mısır halkının sırtındaki bu firavunun son firavun olmasını istiyoruz.

Mübarek yönetimi ne yaparsa yapsın, Mısır halkı bu haklı mücadelesinde mutlaka galip gelecektir. Hiçbir zulüm ilelebet devam etmeyecektir. İslam dünyasının en önemli ülkelerinden Mısır'da 30 yıldan beri devam eden Hüsnü Mübarek zulmünden artık kurtulma gereğini anlayan Mısır'lı kardeşlerimiz, bu mücadelelerini muvaffak olana kadar sürdürmelidirler.

Amerika ve İsrail destekli Mısır yönetimi iktidarını sürdürmekte ısrarlı görünse de halkın ısrarı karşısında dayanması mümkün değildir. Mübarek, ülkesinde yaptığı adaletsizliklerin, İsrail'in bombaları altında inleyen Filistinlilere karşı kapattığı kapıların hesabını çok yakında verecektir. Mübarek artık köşeye sıkışmıştır.

Dünya emperyalistleri Irak'ta insan hakları ve demokrasi adına Saddam'ı idam ederlerken acaba Mübarek için nasıl bir ceza düşünüyorlar, sadece yeni seçimlerde aday olmamakla bütün yaptıklarının hesabı verilmiş mi olacak. Mazlum halkların emperyalistlerden hiçbir beklentisi olamaz. Tüm zalimlerin hesabını mazlum halklar görecektir. Mübarek bağımsız mahkemelerde yargılanmalıdır.

Mısırlı kardeşlerimizin yürüttüğü bu özgürlük mücadelesinde bir husus asla unutulmamalı, hak arama sırasında başkasının hakkına da tecavüz edilmemelidir. Bu nedenle meydana gelen yağmalama olaylarında göstericiler dikkatli davranmalı, aralarında bulunan yağmacılara izin vermemelidirler. Bir yanlışı düzeltmeye çalışırken başka bir yanlışa düşülmemelidir. Hangi taraftan olursa olsun asla kan akıtılmamalı, değişimin mümkün olan en az zararla gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Buradan Hüsnü Mübarek'e sesleniyoruz! Halkın hak ve özgürlük mücadelesine daha fazla direnme. Artık koltuğu bırakıp iktidarı halka devretmenin zamanı çoktan gelmiştir. Mısır'ı, Mısır halkına rağmen yönetemeyeceksin! Biz İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Mısır halkının bu onurlu mücadelesinde sonuna kadar yanındayız!

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu

HABERE YORUM KAT

1 Yorum