Konya'da Başörtüsü Zulmü

18.10.2010 15:50
Konyada Başörtüsü Zulmü
Konya'da ilköğretim öğrencisi Zeynep Ödemiş, yasal bir engel olmadığı halde başörtülü olduğu için okula alınmadı.

Merkez Karatay ilçesinde bulunan Yusuf İzzettin Horasanlı ilköğretim okulu 7/C sınıfı öğrencisi olan Zeynep Ödemiş başörtüsü taktığı gerekçesiyle okula alınmadı.

Okul Müdürü Süleyman Şahin, kız çocuğunu başörtülü olarak okula almamakta haklı olduğunu, yönetmeliğin ve mevzuatın bunu emrettiğini iddia ederek kendini savundu.

Başörtülü olduğu için okula alınmayan ilköğretim öğrencisi Zeynep Ödemiş ise "Başörtüsü Allah'ın emridir kesinlikle vazgeçmem ve takmaya devam edeceğim." dedi

Kendisine baskı yapıldığını ifade eden Ödemiş, hocalarının kendisine, "Yaptığın saçma, böyle yaparak kendi geleceğini tehlikeye atıyorsun." dediklerini ifade etti.

Zeynep'in babası Halit Ödemiş ise "Kızım Allah'ın emri olan başörtüsünü taktığı için mağdur ediliyor, ben kızımın okumasını hepsinden çok istiyorum." dedi.

Okul müdürü ile görüştüğünü ifade eden Ödemiş, okul müdüründen kızını okula almadığına dair belge istediğini; ancak söz konusu belgenin kendisine verilmediğini belirtti.

Eğitim haklarını kimsenin ellerinden alamayacağını ifade eden Halit Ödemiş, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

(Kaynak: İLKHA)

 • Yorumlar 5
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim