KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu İstifa Etti

03.07.2015 15:20
KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu İstifa Etti
KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu, koalisyon hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, koalisyon hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundu.

Yorgancıoğlu, yaklaşık iki yıldır devam eden Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP BG) ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP UG) koalisyon hükümetinin istifasını Akıncı'ya iletti. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, kabulde yaptığı konuşmada, Yorgancıoğlu’na, başbakanlık görevi süresince verdiği hizmetler nedeniyle teşekkür etti ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, parti liderleriyle gelecek günlerde teker teker görüşeceğini belirterek, Mecliste çoğunluğu sağlayabilecek bir milletvekiline bu görevi vereceğini söyledi. Teamüllere uygun hareket edeceklerini kaydeden Akıncı, “Temenni: yeni hükümetin en kısa sürede kurulabilmesi ve ülkenin boşlukta bırakılmamasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı ayrıca Başbakan Yorgancıoğlu’ndan da yeni hükümet oluşuncaya kadar görevini sürdürmesini istedi.

"Yeni bir hükümet oluşumuna fırsat verme adına hükümetin istifasını sundum"

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da CTP-BG Başkanlığı ve yönetiminde, kurultayda gerçekleşen değişimle birlikte yeni bir hükümet oluşumuna fırsat verme adına hükümetin istifasını sunduğunu ifade ederek, "Umuyorum ve diliyorum ki çok erken bir zamanda KKTC’ye hizmet edecek hükümet kurulur çünkü uzun süre boş kalmasının kimseye yararı yoktur diye düşünüyorum" dedi.

Koalisyon hükümetinin ömrü 22 ay sürdü

KKTC'de iktidar partisi CTP-BG’de 14 Haziran'da gerçekleşen kurultayla parti başkanlığına Mehmet Ali Talat'ın geçmesi ve yönetim değişimine bağlı olarak istifası gündeme gelen koalisyon hükümetinin ömrü 22 ay sürmüş oldu.

Parlamentoda 50 milletvekili bulunduran KKTC Cumhuriyet Meclisinde CTP-BG 21, Ulusal Birlik Partisi (UBP) 18, DP-UG 8 ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3 milletvekiliyle temsil ediliyor.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim