1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Halep'te 10 Bin Kişiye 1 Doktor Düşüyor”
“Halep'te 10 Bin Kişiye 1 Doktor Düşüyor”

“Halep'te 10 Bin Kişiye 1 Doktor Düşüyor”

UOSSM İsviçre Başkanı Chamaa, “Abluka altında bulunan Halep'in doğusunda 300 bin sivil yaşıyor ve bölgede 3 dişçi ve 31 doktor bulunuyor yani her 10 bin sivil için sâdece 1 doktor var.” dedi.

A+A-

Tıbbî Yardım Örgütleri Birliği (UOSSM), Suriye'nin abluka altında bulunan Halep kentinin doğusunda her 10 bin kişi için sâdece 1 doktorun bulunduğuna dair bilgiyi aktarırken, Türkiye'ye ay başında ailelerinin yanına giden doktorların da Halep'e dönemediğini bildirdi.

UOSSM İsviçre Başkanı Tevfik Chamaa, Suriye'deki hastanelerin bombalanması ve ülkedeki sağlık hizmetleri hakkında BM Cenevre Ofisi’nde basın toplantısı düzenledi.

Chamaa, “Halep, tamamen abluka altında ve insanî yardımların ve yardım görevlilerinin bölgeye girebileceği bir yol yok. Türkiye'ye ay başında ailelerinin yanına giden doktorlar, Halep'e dönemiyor.” dedi.

Halep'in doğusundaki durumun endişe verici olduğunu kaydeden Chamaa, “Abluka altında bulunan Halep'in doğusunda 300 bin sivil yaşıyor ve bölgede 3 dişçi ve 31 doktor bulunuyor yani her 10 bin sivil için sadece 1 doktor var.” uyarısında bulundu.

Chamaa şöyle devam etti:

“Suriye'de çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana en az 650 sağlık çalışanı öldürüldü. 2016 yılının ilk 6 ayında 80 hastane ve sağlık kurumu bombaların hedefi oldu ve en az 80 sağlık ve insanî yardım çalışanı öldürüldü.”.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum