1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Güçleri 8'i Çocuk 14 Sivili Katletti
Esed Güçleri 8'i Çocuk 14 Sivili Katletti

Esed Güçleri 8'i Çocuk 14 Sivili Katletti

Esed güçlerine ait helikopter Deir ez Zor kentinde yerleşim yerine "varil bombasıyla" gerçekleştirdiği saldırıda, 8’i çocuk 14 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden yapılan açıklamada, Esed güçlerine ait helikopterin ülkenin doğusundaki Deir ez Zor kentinde direnişçilerin denetimindeki Hamidiye bölgesine "varil bombasıyla" saldırı düzenlediği belirtildi.

Saldırıda 8'i çocuk 14 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. Hedef alınan bölgede geniş çaplı hasar da meydana geldi.

Beşşar Esed rejimi, Mart 2011’de başlayan Suriye halkının isyanına silahla müdahale ederek ülkeyi iç savaşa sürüklemişti.

4 yılın geçmesine rağmen Esed rejimi İran, Hizbullah ve Rusya’nın destekleriyle hâlâ ayakta. Ülkede devam eden çatışmalar ve iç savaşta ülkedeki insani durum her geçen gün daha da kötüleşiyor.

BM, 4 yıldır savaşı yaşayan Suriye’de 220 bin sivilin hayatını kaybettiğini, 7,6 milyon kişinin evlerini terk ettiğini, 4 milyon kişinin ise ülke dışına sığındığını belirtiyor. Savaş ülkesi haline dönüşen Suriye'den kaçmak zorunda kalan sığınmacılar büyük oranda Lübnan, Irak, Ürdün ve Türkiye gibi komşu ülkelerde yaşıyor.

AA

HABERE YORUM KAT