1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay’ın Kameralarına IP İncelemesi
Danıştay’ın Kameralarına IP İncelemesi

Danıştay’ın Kameralarına IP İncelemesi

TİB’in, Danıştay saldırısından bir gün önceki kayıtlarına nasıl ve kim tarafından müdahale edildiğini araştırıyor.

28 Ocak 2012 Cumartesi 04:45A+A-

Oyak Savunma ve Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi’nin; Danıştay’a kurduğu kamera sisteminin İsrail menşeili olması; üretici firmanın İsrail’den network ağı ile hard diske müdahale edebildiğinin ortaya çıkması; gözleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) çevirdi. TİB’in, Danıştay saldırısından bir gün önceki kayıtlarına nasıl ve kim tarafından müdahale edildiğini araştırıldığı öğrenildi.

Haber: KENAN KIRAN

Savcı, Hard Diske Müdahale Eden IP Numaralarını Araştırıyor

Danıştay saldırısındaki delillerin karartıldığı iddiasıyla ilgili soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın, Alparslan Arslan’ın, saldırıdan bir gün önce (16 Mayıs 2006 tarihinde) Danıştay binasının önünde keşif yaptığına yönelik görüntülere yurtiçi yada yurtdışından müdahale eden kişi yada kişilerin İP numaralarının bulunması için çalışmalar yürüttüğü öğrenildi.

“IP Numarası İz Bırakır”

AK Parti Eski Konya Milletvekili ve Avukat Hüsnü Tuna; soruşturma kapsamında tutuklanan OYAK sanıklarının, Danıştay hard diskine üretici firmanın İsrail’den network ağı ile müdahale edebileceğini söylediğini hatırlatarak, “Hard diske yapılan müdahale IP numarasından çıkar. IP numarasından, kamera kayıt cihazının yönetildiği yer, kayıtların nereden silindiği, kayıtlardan hangi bölümlerin yok edildiği tespit edilir” dedi.

Tuna, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), TÜBİTAK ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Bürosu’nun Danıştay hard diskine müdahale eden kullanıcıyı, IP numarası iz bırakacağı için rahatlıkla bulabileceğini söyledi.

Saldırı Öncesi Görüntüler Geri Dönülmez Şekilde Silindi

Oyak Savunma ve Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi’nin; Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Arslan’ın, saldırıdan bir gün önce (16 Mayıs 2006) Danıştay binasının önünde keşif yapması, aynı gün öğleden sonra silahlı iki kişi tarafından Danıştay binasına götürülmesi ve ardından da Danıştay binasında dolaştığına yönelik görüntüleri geri dönülmez şekilde sildiği ortaya çıkmıştı.

Danıştay’ın 23 Saat 5 Dakika Kamera Kaydı Yapılmadı!

Oyak Savunma ve Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi’nin, Danıştay binasının 16 Mayıs 2006-17 Mayıs 2006 tarihlerinde 23 saat 5 dakika güvenlik kaydının yapılmadığını ortaya çıkarmıştı. OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri Ankara Bölge Temsilcisi Serkan Akyıldız, şirket çalışanları Metin Almalı ve Murat Kablan, 16 Mayıs 2006 tarihinde saat 16.00’da Danıştay binasına gelmiş ve güvenliği sağlayan kayıt cihazlarının hard diskinin arızalı olduğunu iddia ederek, aynı gün hard diski OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri’ne götürmüştü. Serkan Akyıldız, Metin Almalı ve Murat Kablan, Danıştay saldırısının olduğu gün 17 Mayıs 2006 tarihinde saat 15.05’te yeni harddisk taktılar. Şirket; yeni harddisk takmayarak 23 saat 5 dakika Danıştay’ın güvenlik kaydının alınmasını engelledi.

7 Kişi Tutuklandı, 2 Kişi Gözaltında...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında; OYAK Güvenlik Genel Müdürü Orhan Çoban, OYAK Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarık Özyılmaz, OYAK Elektronik Güvenlik Sistemleri Müdürü Yavuz Selim Kavaklıoğlu, OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri Şirketi Bilgi İşlem Müdürü Barış Demirtaş, teknisyenler Serkan Akyıldız ve Murat Ünal ile montaj bakım şefi Metin Almalı tutuklanmıştı. Önceki gün gözaltına alınan 2 kişi ise serbest bırakıldı.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT