1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Yunanistan’da Türk, Türkiye’de Suriyeli olmak!
Yunanistan’da Türk, Türkiye’de Suriyeli olmak!

Yunanistan’da Türk, Türkiye’de Suriyeli olmak!

Yunanistan Dışişleri Türk azınlığı yok saydı!

06 Haziran 2021 Pazar 11:43A+A-

HAKSÖZ HABER

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias camii ve okullarına yönelik ırkçı saldırılar gerçekleşen Türk azınlığın sorunları hakkında konuşmaktan çekindi. İşin daha kötü olan tarafı ise Dendias Türk azınlığın varlığını “Yunanistan’da Türk azınlık yoktur” sözleriyle reddetti.

1.Dünya Savaşı’ndan sonra Yunanistan’dan tamamen çekilmek durumunda kalan Osmanlı geride Müslüman bir nüfus bıraktı. Azımsanamayacak kadar çok niceliğe sahip olan Müslüman halk yıllar içinde zorunlu göç politikasına maruz bırakıldı. Kitlesel katliamların da yaşandığı Balkanlar’da Müslümanlara yönelik hınç sadece Bosna ile sınırlandırılamaz. Bulgaristan ve Yunanistan’da Türklere yönelik yapılan zulümler dünya kamuoyu tarafından büyük oranda yok sayılmaktadır!

Dendias’ın bu açıklaması aslında bir ulus devlet olarak inşa edilen Yunanistan’ın durumunu özetliyor. Türkiye’de Rum azınlıkların yaşadıkları ile Yunanistan’daki Türklerin yaşadıkları arasında neredeyse fark yok. Ancak Türkiye gayrimüslim nüfus ile normalleşme adına -devamının gelmesi gereken- önemli adımlar attı.  Bu bağlamda işin Türkiye boyutuna bakmak gerekebilir.

Yunanistan 2021 senesinde hala Türk nüfusun varlığını yok sayabiliyorken Türkiye’deki ırkçılar ise ellerine geçen her fırsatta mültecileri hedef tahtasına yerleştiriyorlar. Bunların başında ise bağımsız milletvekili olan Ümit Özdağ geliyor.

basliksiz-050.jpg

Dikkat edin, Türk Milleti burnundan soluyor. Yeter Artık. Suriyeliler vatanlarına dönmeli!” Bu cümle Ümit Özdağ’ın sosyal medyada yaptığı provokatif açıklamalarından sadece biri. Toplumsal huzursuzluk vurgusu yaparak Suriyelilere yönelik kitlesel öfke potansiyelini artırmak isteyen Özdağ aslında ırkçı saldırılar için zemin hazırlıyor.

“Dikkat edin, Yunan halkı burnundan soluyor. Yeter Artık. Türkler vatanlarına dönmeli!” Ümit Özdağ’ın kurduğu cümlede birkaç kelimeyi değiştirince ortaya böyle bir resim çıkıyor. Pekala Yunanistan’daki bir milliyetçi tarafından kurulabilecek olan bu cümle Türk ve Yunan milliyetçilerinin aynı meşum zeminden beslendiklerini gösteriyor!

Hulasası Yunanistan’da Türk, Türkiye’de Suriyeli olmak arasındaki neredeyse hiç fark yok! Ancak Türk milliyetçileri Yunanistan’da Türklere yönelik inkar politikalarını eleştirirken burada aynısı Suriyelilere yapmaktan çekinmiyorlar. Milliyetçi ideolojinin kaypak zemini buna müsaade ediyor olmalı! İslami ve vicdani hasletlere sahip olan herkes bu durumun karşısında insanlığı savunmakla sorumludur!

HABERE YORUM KAT

1 Yorum