1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Yargıtay Sadece Bank Asya'ya Para Yatırmayı Örgüt Üyeliğine Delil Saydı!
Yargıtay Sadece Bank Asya'ya Para Yatırmayı Örgüt Üyeliğine Delil Saydı!

Yargıtay Sadece Bank Asya'ya Para Yatırmayı Örgüt Üyeliğine Delil Saydı!

Yargıtay başka hiçbir gerekçe, delil aramaksızın, devletin verdiği izinle faaliyet yürüten bir bankaya para yatırmayı illegal örgüte üyelik için yeterli saydı!

12 Şubat 2018 Pazartesi 14:13A+A-

Yargının olağanüstü kararlar verdiği süreçte yeni bir gariplik daha gündemde! Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, aleyhlerinde başka hiçbir delil bulunmasa dahi sadece Fethullah Gülen'in Bank Asya’ya destek çağrısından sonra bankaya para yatıran kişilerin örgüt üyeliğinden cezalandırılmasına hükmetti. Söz konusu karar İzmir'de öğretmenlik mesleğinden ihraç edilen Ufuk Keskin adlı bir sanığın dosyasının temyiz incelemesi sırasında alındı.

15 Temmuz’dan sonra KHK ile meslekten çıkarılan Ufuk Keskin, 17/25 Aralık sürecinden sonra eşinin Bank Asya'daki hesabına 25 Eylül 2014 ve 13 Ekim 2014 tarihlerinde iki kez para yatırdı. Bir devlet ilkokulunda öğretmenlik yapan Keskin Gülen yapılanmasına ait dershanelerine gitmemiş, evlerinde kalmamış ve toplantılarına katıldığı tespit edilememişti. Keskin, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davasında "O dönemde Bank Asya'ya para yatırmak suç değildi" diyerek beraatini istedi. Mahkeme Ufuk Keskin'in örgüt üyeliğinden cezalandırılmasına hükmetti.

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi sanığın doğrudan örgüt üyeliği tespit edilemese de örgüte, örgüt liderinin çağrısı sonrasında para yatırmasından dolayı "örgüte yardım" suçundan örgüt üyesi gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Bank Asya'nın o dönem devlet kontrolünde olduğu tezine ilişkin olarak da kararda "Her ne surette olursa olsun örgütün hareketlerini kolaylaştıran ve yaşantısını sürdürmeye yönelik eylemler yardım kapsamında görülebilir. Yardım teşkil eden hareketin başlı başına suç teşkil etmesi gerekmez. Yardım teşkil eden faaliyetlerde devamlılık, çeşitlilik veya yoğunluk var ise sanığın hukuki durumunun örgüt üyeliği kapsamında değerlendirilmesi gerekebilir" denildi.

Sanığın parayı eşinin adına var olan hesaba 25 Eylül 2014 ve 13 Ekim 2014 tarihlerinde yatırmış olması dikkate alınan kararda, "sanık her ne kadar Gülen Örgütü okullarından birinde öğretmenlik yapmıyor ve ByLock kullanmıyor olsa da bu tarihlerde örgüt liderinin talimatıyla para yatırmış olmasının terör örgütüne yardım suçu olduğu" ileri sürüldü.

Böylelikle kararda, Fetullah Gülen'in "Bank Asya'ya para yatırın" talimatının kamuoyunda paylaşılmaya başlandığı 15 Ocak 2014 tarihi milat olarak alınmış oldu.

HABERE YORUM KAT