1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ümit Özdağ'dan Tahrik ve Provokasyona Tam Gaz Devam!
Ümit Özdağ'dan Tahrik ve Provokasyona Tam Gaz Devam!

Ümit Özdağ'dan Tahrik ve Provokasyona Tam Gaz Devam!

Suriye ve Afganistan gibi ülkelerdeki zulümden kaçarak Türkiye’ye sığınan muhacirler konusunda kışkırtıcı paylaşımlarıyla öne çıkan Ümit Özdağ kışkırtma ve provokasyon faaliyetlerine aralıksız devam ediyor.

19 Nisan 2020 Pazar 20:45A+A-

HAKSÖZ-HABER

Muhacirler üzerine yaptığı kışkırtma ve provokasyon haberleri ile gündemde kalmaya çalışan ırkçı Ümit Özdağ, Türkiye’nin koronavirüs ile mücadeleye kilitlendiği bu günlerde yalan bir haberi, Suriyelilerin Hatay’da ekim tarlalarını aldığını paylaşıyor.

Özdağ, bu paylaşımını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yaptığı açıklamaya dayandırıyor.

Yayladağı’nda çilek ve mantar yetiştirerek zengin olan Suriyelilerin tarla almaya çalıştıklarını belirten Lütfü Savaş, şunları söylüyor:“Bunu duyunca çok üzüldüm, ‘Ne kadar çilek üretebilecek çiftçi varsa fidesini ben alacağım.’ dedim. 2 milyon TL verip 700 dönüme yakın arazinin fidesini aldım. Topraklarının başında olsunlar, köylerine terk etmesinler istedim.”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kimseye yük olmadan kendi imkanlarıyla ikamesini sağlamaya çalışan Suriyelileri, işgalci gibi göstererek Hataylıları kışkırtmaya çalışırken sözlerinin devamında, Suriyelilerin bu isteklerinin engellendiğini, dolayısıyla böyle bir şeyin yaşanmadığını da belirtiyor.

Durumdan vazife çıkaran Ümit Özdağ da şebbiha bir haber sitesinin haberinin başlığıyla “Suriyeliler Ekime Uygun Toprak Arazi Almaya Başladı” diyerek paylaşım yapıyor.

Bir yandan yalan haberle provokatif tutumunu devam ettirirken öte yandan Suriyelilerin ekmeğiyle oynuyor.

dsd-1.jpg

MHP’li Vekilden Özdağ’a Tepki

Kendine “Türk Milliyetçisiyim” diyenlerin Bayır-Bucak Türkmenlerinin ekmeği ile uğraştığını belirten MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da Ümit Özdağ’a tepki gösterdi. Kaşıkçı, olayın aslını da sosyal medya hesabından paylaştı. Kaşıkçı, şunları yazdı:

“Bayır-Bucak bölgesindeki Suriyeli Türkmenler hemen yanı başlarındaki Yayladağı ilçesine yerleştiler. Yayladağlılarla aynı zamanda akrabalık ilişkileri bulunan Bayır-Bucak Türkmenleri Devletimizin kurduğu çadır kentlerde yaşamaya başladılar. Kısa zaman içerisinde ilçemize ayak uyduran Türkmenler bir yanda da geçimleri için iş aramaya koyuldular. Geçmiş dönem Yayladağı Kaymakamlığı yapan Sn. Ömer Faruk Yücel, Bayır-Bucak Türkmenlerinin geçimlerini sağlaması için BM ile ortak bir proje yaptı. Bu proje ile Bayır-Bucak Türkmenlerine çilek ekimini öğretti ve onlarını tarıma yönlendirdi. Bu proje ile Bayır-Bucak Türkmeni soydaşlarımız Yayladağlı hemşerilerimizin tarlalarını icar edip çilek ekmeğe ve para kazanmaya başladılar. Bu ticaret kısa zamanda büyüdü ve karşılıklı etki oluşturup hem Türkmenlerin para kazanmasına hem de Yayladağlı hemşehrilerimizin kazanmasına sebep oldu. Sadece bu yıl Yayladağı genelinde 2500 dönüm çilek ekimi gerçekleşmiş. Dönümüne 3 ton mahsul alındığı düşünüldüğünde 7500 ton çilekten bahsediyoruz. İlçemize sağladığı katma değer ise yaklaşık 30 milyon TL tutarında.

Bu hikayenin kahramanları vatansever bir kaymakam, alın teri ile rızkını arayan Bayır-Bucak Türkmenleri ve kapıları ile gönüllerini soydaşlarına açan Yayladağlılardır. Son bir haftadır Suriyeliler Yayladağında toprak satın alıyor diye ortalığı inlettiğiniz olayın aslı budur. Bayır-Bucak Türkmenlerini tarla da çalışırken görüp Suriyeliler arazi satın almış demek çok büyük bir ayıptır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde toprak almanın yolu bellidir. Ülkemizde arazi satın almak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Vatandaşlık hakkı olan ise istediği yeri satın alır veya satar. Ancak bu hak bile ilimiz Hatay’ın nazik durumundan dolayı defalarca incelemeğe tabi tutulmaktadır.”

Kaçıkçı, Ümit Özdağ ve Lütfi Savaş’a tepkisini şu ifadelerle sürdürdü:

“Bayır-Bucak Türkmenleri sayenizde (Ümit Özdağ ve Lütü Savaş) Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olamadığı için ülkemizden arazi satın almaları da mümkün değildir. Sayenizde soydaşlarımızı vatandaş edemedik hiç değilse şimdi de onları ekmekleri etmeyelim.”

HABERE YORUM KAT

4 Yorum