1. HABERLER

  2. ETKİNLİK-EYLEM

  3. Suriye ve Mısır İntifadasına Ereğli'den Selam
Suriye ve Mısır İntifadasına Ereğli'den Selam

Suriye ve Mısır İntifadasına Ereğli'den Selam

Ereğli Özgür-Der mensupları, 5. yılına giren Suriye İntifadasını selamladı.

14 Mart 2015 Cumartesi 18:27A+A-

HAKSÖZ-HABER

Özgür-Der Ereğli Temsilciliği 5. Yılına giren Suriye İntifadasını ve Mısır’daki direnişi yaptığı basın açıklaması ile selamladı. Ereğli Kaymakamlığı karşısındaki park alanında basın açıklaması yaparak, zulme karşı direnmekten asla vaz geçilmeyeceği, zalimlere karşı mücadelenin Rabbimize olan kulluğumuzun gereği olduğu belirtildi.

Eylemin sunumunu yapan Özgür-Der Ereğli Temsilcisi Davut Çevik, Suriye’de Dera’da çocukların başlattığı intifada sürecini tüm dünyanın gözlerini kapatarak seyrettiğini ve Katil Esed’e olan desteğine rağmen azimle bir mücadelenin sürdürüldüğünü vurguladı. Katillerin insafına terkedilmeyecek büyük bir imtihandan sorumlu olduğumuzu hatırlatarak, öldürülen çocuk, kadın, yaşlı, genç bütün Suriyelilerin kendi kardeşlerimizden farkı olmadığını belirtti.

Emperyalistlerin sanal sınırlar ile çizdiği ve uluslaştırdığı beyinlerin bu hastalıklı hali terk ederek, yeniden vicdan ile fıtrat ile buluşması gerektiği ifade edildi. Müslümanlar olarak vahyin şühedaları olup, zalimlerin karşısında bitmek bilmeyen bir mücadeleyi omuzlamamızın önemine değinildi. Yapılan sunum sonrasında basın açıklamasını Halil İbrahim Şen okudu.

“Darbeci Firavunlar Döktükleri Kanda Boğulacak”, “Suriye’ye Özgürlük Direnişle Gelecek”, “Allah’ın Yardımı İle Zafer Yakındır”, “Zalimler için yaşasın Cehennem”, “Suriye’de Katliamı Durdurun” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, “Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyke Ya Allah”, “Ya Allah Menna Gayrek Ya Allah!”, “Katil Esed Suriye’den Defol”, “Katil İran Suriye’den Defol”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir”, “Uyan, Diren, Özgürleş”, “Yaşasın Küresel İntifada” sloganları atıldı.

Eylem alanında ayrıca resim sergisi de açılarak, Suriye ve Mısır’daki direniş Ereğli halkının gündemine getirildi.

Basın açıklaması, başta Suriye ve Mısır’daki kardeşlerimiz olmak üzere tüm dünyada, Rabbimizin vahyini şahitleştiren ve bu uğurda çok zor imtihanlardan geçen kardeşlerimizin muzaffer olması adına yapılan dua ile son buldu. 

eregli-suriye-5-yil-eylemi-protest-syria01.jpg

eregli-suriye-5-yil-eylemi-protest-syria02.jpg

eregli-suriye-5-yil-eylemi-protest-syria03.jpg

eregli-suriye-5-yil-eylemi-protest-syria04.jpg

BASIN AÇIKLAMASI:

Suriye Halkının Esarete Karşı Özgürlük Savaşı 5.Yılında

14 Mart 2015

Ortadoğu’da despotik rejimlerin tahakkümüne karşı kabaran öfke denizi bundan tam 4 yıl önce Suriye’de de karşılık buldu. Önceleri silahsız-barışçıl eylemlerle Esed rejiminden en doğal haklarına ilişkin taleplerde bulunan Suriye halkı ve gençliğinin talepleri zalimce bastırılmaya çalışıldı. Ve Suriye halkı geçtiğimiz dört yıl boyunca da tarihin gördüğü en vahşi kıyımlardan birine maruz kaldı. Kimyasal silahlar, füzeler, varil bombalarıyla katledildi. Sistematik işkencelerin kurbanı oldu. Hastalık, açlık ve tehcire maruz kaldı. Dünya ise bütün bu olan biteni boş gözlerle seyretti. Sadece seyretmekle kalmayıp, muhaliflerin İslami kimliğinden ötürü, Esed rejimine dolaylı destek de sundu. Bu desteği ne kimyasal silahların kullanımının açık tespiti ne de sistematik işkence fotoğrafları engelleyebildi. 

Suriye vakası dünya sisteminin adaletsizliğine ışık tutmakla birlikte, bizlere bir kere daha Müslümanların yaşadıkları acılar karşısında dünyanın umursamazlığını da göstermiş oldu. IŞİD’e karşı koalisyon adıyla sergilenenler ise bu olguyu çok daha aşikar hale getirdi. Emperyalizm, tuğyan içerisindeki kimliğini, kirli yüzünü, doğasındaki küfrü bir kez daha ortaya koymaktaydı.

Suriye halkı ise bütün bu umarsızlıklar, katliam, tecavüz, zorluk, imkansızlık ve yalnızlıklara rağmen direnişten vazgeçmedi, zalim rejime asla taviz vermedi. Şartların olumsuzluğunu öne sürenlere inat, onursuz bir uzlaşmaya asla yanaşmadı.

Öte yandan sürecin başından itibaren Suriye devrimini komplo teorileriyle karalamaya çalışıp, emperyal hesapların devrede olduğu iddiasıyla Suriye rejimine dolaylı ya da direkt destek sunanlar, ortaya dökülen tüm çıplak gerçekliklere rağmen tavırlarında hiçbir değişiklik göstermediler. 300 bine yakın insanın katli, binlerce masum çocuğun beton rengine bürünmüş fotoğrafları, Ebu Gureyblere rahmet okuturcasına binlerce Müslüman kadına yönelik sistematik işkence ve tecavüz onları ikna etmeye yetmedi. İddialarından bir adım geri atmadılar, sarfettikleri sözlerden bugüne dek hiçbir utanç belirtisi göstermediler.

Bırakın utanç ya da pişmanlığı, sırf tarafgir duygular ve mezhebi taassuplarından ötürü insanları aldatılmışlık, teröristlik, yabancı savaşçılık ve mezhep düşmanlığı yapmakla itham ettiler. Böylelikle kendilerine yakışan sıfatları mazlumları ve direnişçileri karalamada pişkince kullandıkları gibi; katliamlarını da meşrulaştırmış oldular. En yüksek rütbeli komutanlarını, en teknolojik silahlarını, tanklarını, uçaklarını alçak bir rejimi ayakta tutmak, mazlumların kanına girmek için kullandılar. Vahşilikte öyle ileri gittiler ki, artık mazlum Suriye halkının üzerine bombalar yağdıran uçakların koalisyona mı, yoksa işbirlikçi vampirlere mi ait olduğunun ayırdına varabilmek bile mümkün olmadı.

Tüm bu katliam ve ihanet şebekelerinin zulümlerine rağmen Suriye direnişi 5. yılına girmiş bulunmakta. Bu, Batı’ya, Rusya, Çin, İran ve ABD’nin danışıklı döğüş politikalarına rağmen tam 4 yıldır kesintisiz direniş anlamına gelmekte. Onurlu, haysiyetli, uzlaşmaz ve başından bu yana “Sadece ve sadece yardımı Allah’tan bekleme” şiarıyla.

Direnişin uzun sürmesi ve kan kaybı yaşadığı süreçlere bakarak “Bu daha ne kadar devam edecek?” diye soranlara ise asıl sorunun bu olmadığını hatırlatmak isteriz. Asıl soru Suriye halkının direnişi ne kadar sürdüreceği değil, insanım diyen herkesin ve bilhassa da Müslümanların bu zulme karşı ne kadar dayanışma içinde olabildiği, görevimizi ne kadar ifa edebildiğimiz sorusudur. Asıl mesele Suriye halkı ve direnişiyle imtihan edildiğimiz bilincinin kuşanıp kuşanılmadığıdır.

Bu çerçevede bizler de, Suriye İslami Direnişiyle dayanışmamızı bir kez daha ifade ediyoruz. Suriye direnişini selamlamak ve Suriye halkıyla dayanışma amacıyla tüm sorumluluk sahibi kesimleri, Suriye halkının yalnız olmadığını ve kardeşlerimizin İslami kıyamını desteklediğimizi ortaya koymak için çabalarımızı artırmaya davet ediyoruz.

ÖZGÜR-DER EREĞLİ TEMSİLCİLİĞİ

 

HABERE YORUM KAT