1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Siyasal Menfaatler ve İdeolojik Saplantılara Göre Tanzim Edilen Tarih
Siyasal Menfaatler ve İdeolojik Saplantılara Göre Tanzim Edilen Tarih

Siyasal Menfaatler ve İdeolojik Saplantılara Göre Tanzim Edilen Tarih

Kenan Alpay gündemde olan RTÜK başkanının açıklamaları ile THY’nin Samsun’a uçuş tiyatrosunu değerlendirdiği yazısında, tarihin, siyasal menfaatler ve ideolojik saplantılara göre tanzimi oranında içinden çıkılmaz bir bataklığa dönüşeceğini vurguluyor.

19 Mayıs 2020 Salı 12:32A+A-

Kenan Alpay'ın yazısı:

Rivayet odur ki, üçkağıtçının biri Anadolu’dan gelip İstanbul’a ilk defa adım atan garibanlara tam kırk yıl boyunca Eminönü meydanında “şekersiz şerbet” satıp hanesini geçindirmiş. Taşında toprağında bile keramet olacağı ümidiyle uzun yıllar boyunca İstanbul’a akıp gelen büyük kitlelerin içinden kimi çok saf ve meraklı kimi çok zeki ve meraklı yüz binlerce insanın kurnaz ve açgözlü kişilerin kurduğu tezgahlara nasıl düşürüldüğüne dair bazısı komik bazısı acıklı pek çok hikayeler işittik, okuduk.

Hele bir bakalım, hele bir tadalım” merak duygusunun sahtelik üzerine kurulmuş bir sömürü çarkını bile seneler boyunca nasıl döndüreceğini hesap edemeyenler ziyana uğramaya mahkûm oluyorlar. İhtimal ve riskler üzerine gerçeklere dayalı hesaplar yapmak başka bir şeydir bütün bir toplumu sanal tehditlerin ve sihirli reçetelerin içinde boğulmaya sürüklemek bambaşka bir şeydir. Tuhaf ama gerçek tehdit ve riskleri konuşup çözüme kavuşturmanın yolunu kesen fakat uyduruk ve mesnetsiz bir şekilde inşa edilen korku iklimini bütün bir topluma şamil kılmaya pek heveskar birtakım gayretlerle ülke adeta kuşatma altına alınıyor.

RTÜK, Sen Ne Çabuk Harcadın Kendini

Efendim, hepiniz okuyup işitmişsinizdir. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin birkaç gün önce “yorumsuz haber bülteni” hazırlayıp sunmaları için bütün televizyon kanallarını uyardı. Tam olarak bilemiyorum ancak Başkan Şahin’in dediğine göre “kanunda yeri var”mış bu “yorumsuz haber” mevzusunun. Haberde yorumları bazı iyi yorumcuların yüz suyu hürmetine engellemediklerini beyan eden Başkan Şahin “eğer böyle giderse yeni bir karar alırız” diyerek net bir sınır da çiziyor kötü yorumcular ve kanallar için. Tuhaf zamanlar, tuhaf beyanlar ve acayip hedeflerle karşı karşıyayız sanırım.

RTÜK Başkanı Şahin, haber adı altında yalan ve iftira, sahtecilik ve aldatma, ajitasyon ve provokasyon, nefret ve düşmanlığı teşvik, içki ve zinaya özendirme, cinayet ve gaspı modelleme gibi türlü musibetlerden şikâyet edip bunları engelleme yoluna gitse hiç tereddütsüz yanında saf tutacağız. Fakat ne olduğu da ne olmadığı da belirsiz bir “iyi yorum-kötü yorum” ayrımından öteye gidemeyen muğlak ifadeler çalınıyor kulağımıza. Üstelik dizi veya kadın-eğlence programlarına yönelik şikayetlerin arşa yükseldiği bir dönemde boş gözlerle seyirci kaldığı için yoğun eleştiriler alan RTÜK ne yapsa beğenirsiniz? Evet hem mantıksız hem de hukuksuz ama RTÜK “yorumsuz haber” gibi kara-ütopya senaryolarını hayata geçirmek için uğraşıp didiniyor. Sayın Başkan kurduğu cümlelerin nerelere gideceğinin, ne tür sonuçlar doğuracağının farkında değil herhalde. Oysa hukuk devletinin, temel hak ve özgürlüklerin olmazsa olmazı ifade ve eleştiri hakkını engellemeye, yok etmeye yönelik bu türden cümleler tahminlerin ötesinde çok büyük tehlikeleri ihtiva eder.

Yazının Devamı >>>