1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Sağlık sistemi korunurken ekonomiye mi zarar veriliyor?
Sağlık sistemi korunurken ekonomiye mi zarar veriliyor?

Sağlık sistemi korunurken ekonomiye mi zarar veriliyor?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Erdoğan Türkiye’de uygulanacak yeni Covid-19 yasaklarını anlattı.

30 Mart 2021 Salı 12:33A+A-

HAKSÖZ HABER

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Erdoğan Türkiye’de uygulanacak yeni Covid-19 yasaklarını anlattı.

Yasaklar Covid-19 vaka sayılarının arttığı son iki haftanın adeta bedeli olarak sunuldu. Yeni yasaklarda değişik hiçbir şey yoktu. Yine de toplumun hem psikolojisini hem de cebini etkileyecek bu yasakların asıl etkileneni de esnaf kesimi olmaya devam etti.

Koronavirüs yasakları nedeniyle uzun bir süre boyunca esnafın iş yapabilmesi ve ekonomik anlamda dirilmesi mümkün olmamıştı. “Tam açılma” gerçekleşecek diye düşünülürken yeniden yasaklara geçilmesi ‘sağlık sistemini koruyayım’ derken ekonomik çarkların zarar görmesine neden olmaya devam ediyor. Yeniden getirilen yasaklar ile beraber ekonomik “yoksulluk” rakamları da artmaya devam ediyor. Türkiye’de yoksulluk sınırında bulunan kişi sayısının 18 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kongrelerinde on binlerce insanı bir araya getiren siyasi partilerin halktan kopmaya başladıkları açıkça görülüyor. Siyasi partiler girişecekleri seçim mücadelesi öncesinde kendi çıkarları ve amaçları doğrultusunda aldıkları kararlar ile halktan uzak olmanın bedelini seçimlerde ödeyecekler mi bilinmez ancak toplum içerisinde yükselen bir öfke olduğu toplumun tüm kesimlerinde hissedilir bir noktaya ulaştı.

Yasaklarda eğitime ara verilmemesi ise, yasaklardaki tek olumlu nokta olarak ön plana çıktı. Buna rağmen MEB’in geçtiğimiz günlerde dile getirdiği “uzaktan eğitime, yüz yüze eğitime tam anlamıyla geçilse dahi devam edileceği” söylemi gerçekçi bulunmadı. MEB’in EBA Tv’sinin sorunları dahi koronavirüs yasakları başladığından beridir tam anlamıyla çözülememişken bu iddialı çıkışların gerçekte karşılığının layıkıyla bulunmaması Türkiye’nin sorunlarını çözmeden kapıldığı hayallerden sadece birisi olarak öne çıkıyor.

HABERE YORUM KAT