1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Rusya Yüksek Ekonomi Okulu: Rusya'de Ekonomik Kriz Derinleşiyor
Rusya Yüksek Ekonomi Okulu: Rusya'de Ekonomik Kriz Derinleşiyor

Rusya Yüksek Ekonomi Okulu: Rusya'de Ekonomik Kriz Derinleşiyor

Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden Yüksek Ekonomi Okulu tarafından yapılan değerlendirmede, petrol fiyatlarındaki yükselişe rağmen ülkedeki ekonomik krizin aksine daha da derinleştiği bildirildi.

22 Haziran 2016 Çarşamba 14:09A+A-

Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden Yüksek Ekonomi Okulu uzmanları tarafından kurumun internet sitesinde yayımlanan değerlendirmede, Rus ekonomisinin, krizden çıktığına yönelik sinyalleri henüz gösteremediği belirtildi.

Değerlendirmede, mayıs ayında açıklanan verilerin, petrol fiyatlarındaki yükselişe rağmen ülkedeki ekonomik krizin aksine daha da derinleştiğini gösterdiği bildirildi.

Rusya'daki bölgesel bütçe problemlerinin en büyük sıkıntılardan biri olduğunun altı çizilen açıklamada, bu sıkıntının da yeni yatırımların önünü kapattığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Değerlendirmeye göre, son iki aylık veriler göz önüne alındığında, ekonomik durumdaki istikrar beklentisi, düşen üretim hacmi ve perakende satış gelirleri nedeniyle sekteye uğratırken, gıda ürünlerine yansıyan enflasyon nedeniyle de ülkedeki en fakir kesimin durumunun da kötüleşmeye devam ettiğinin altı çizildi.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre ekonominin yüzde 2,5 oranında küçüldüğünün belirtildiği değerlendirmede, petrol fiyatlarında hızlı bir yükselişin ekonomideki durumu kısmen düzeltebileceği, ancak petrol fiyatlarının düşme ihtimalinin de hala devam ettiği vurgulandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mayıs ayında yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin en dip noktayı artık geçtiğini savunmuştu.

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT