1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Ramazan Yazçiçek’in Yeni Kitabı “Haset” Çıktı
Ramazan Yazçiçek’in Yeni Kitabı “Haset” Çıktı

Ramazan Yazçiçek’in Yeni Kitabı “Haset” Çıktı

Ramazan Yazçiçek'in yeni kitabı "Haset" Ekin Yayınları tarafından yayınlandı.

05 Temmuz 2014 Cumartesi 18:58A+A-

HAKSÖZ-HABER

Daha önce “Milli Din Arayışı ve Türk Müslümanlığı” ile “Anonim Din Arayışı ve Dinsel Çoğulculuk”  adlı çalışmaları Ekin Yayınları tarafından yayınlan araştırmacı–yazar Ramazan Yazçiçek, arınma ve muhasebe ayı olan Ramazan’da okuyucuyu içsel bir yolculuğa çıkartacak bir çalışmaya imza attı.

Kişisel bir zaaf olarak ortaya çıkıp daha sonra zamanla kimliğe sirayet eden bir illet olan “HASET”’i gündemine alan Yazçiçek, bu çalışmanın gündem yoğunluğundan bir nebze de olsun uzaklaşıp muhasebe yapmaya bir imkan olmasını umuyor.

Ekin Yayınları’nın 111. kitabı olarak raflardaki yerini alan HASET isimli çalışma haset’i ortaya çıkaran sebepleri ve çözüm yollarına dair önemli tespitler içeriyor.

Ramazan Yazçiçek, bu çalışmasının amacını şu şekilde açıklıyor:

Haset kavramı üzerinde düşünmekle gündemin yoğunluğundan bir nebze olsun uzaklaşıp muhasebe yapmayı umuyorum. Bununla, haset illetine neşter atma ve ardından daha bir zinde duruşla dışa dönük değerlendirmeler yapma fırsatı elde edileceği kanaatindeyim. Bu, dış dünyayı mamur kılmanın ancak iç âlemi imar etme imkânından geçtiğine olan inancımdandır. ‘Yolda olanlar’, içe dönük tahrip edici, dışa dönük imha edici haset illetinden kurtulmalıdırlar aksi takdirde yol alamazlar. Denilebilir ki birçok engelleyici illet varken, neden öncelikle haset? Doğrudur. Gördüm ki ifsat edici birçok illetin ana rahmi hasettir. Haset, yaşanılan ihtilafların da önemli bir sebebidir. Ve dahası haset, vahdete giden yolları tıkayan alevsiz kor gibidir. Bu tespit, muhasebesi olmayanın mücâhedesi de olmayacağı kanaatimi besledi.

Kişilik zafiyeti olarak başlayıp zamanla kimliğe sirayet etme istidadı gösteren haset, akidevî boyutu olan bir düşünce bozukluğudur. Her tonundan sakınılması gereken haset, inançta tevhidi ümmette vahdeti engelleyen bir illettir.

Ne de güzel denilmiş, ‘Mümin, gıpta eder; münafık ise haset.’”

haset-ramazan-yazcicek-ekin-yayinlari.jpg

KİTABIN KÜNYESİ

Haset

Ramazan Yazçiçek

Ekin Yayınları – Temmuz 2014

İSBN: 9786055146139

140 sayfa

Sipariş: 0212 524 10 28 / [email protected]

haset-ramazan-yazcicek-ekin-yayinlari01.jpg

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum