1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Papa Francesco: Enerji Kullanımı Medeniyeti Yok Etmemeli
Papa Francesco: Enerji Kullanımı Medeniyeti Yok Etmemeli

Papa Francesco: Enerji Kullanımı Medeniyeti Yok Etmemeli

Küresel iklim değişikliği ve çevre sorunlarına sıklıkla dikkat çeken Papa Francesco, dün de dünyanın önde gelen petrol ve doğalgaz şirketlerinin yöneticileriyle buluşmasında fosil yakıtlardan temiz enerji kaynaklarına geçiş çağrısı yaptı.

10 Haziran 2018 Pazar 16:15A+A-

Vatikan’a bağlı Papalık Bilim Akademisi tarafından düzenlenen enerji konulu sempozyuma aralarında BP, Shell, Eni, ExxonMobil gibi enerji devlerinin üst düzey yöneticileri katıldı.

İki günlük sempozyumun sonunda Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco dün 40 kadar katılımcıya hitaben bir konuşma yaptı.

“İklim Değişikliği Çağın Sorunu”

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Papa, “kirlilikle mücadele edebilmek, yoksulluğu ortadan kaldırmak ve toplumsal eşitliği geliştirmek için” yüksek verim-düşük kirlilik oranına sahip enerji kaynaklarına yönelinmesi gerektiğini söyledi.

İklim değişikliğinin “çağın sorunu” olduğunu vurgulayan Papa, “İklim değişikliği sorunuyla mücadele için somut taahhütler içeren, enerji güvenliği sağlayan, ekonomik istikrarı destekleyen, sağlığı ve çevreyi koruyan, insani kalkınmayı teşvik eden uzun vadeli ve küresel bir strateji geliştirilmesi gerekiyor.” dedi.

Günümüz dünyasında enerji ihtiyacının gittikçe arttığını, hâlen 1 milyardan fazla kişinin elektrik enerjisine ulaşımının olmadığını da vurgulayan Papa, bu ihtiyaçların karşılanması içinse temiz enerji kaynaklarına başvurulması çağrısı yaptı ve “Fosil yakıtların sistematik kullanımı dizginlenmelidir.” dedi.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Vurgusu

Papa, bunun için de “yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine hız verilmesi gerektiğini” söyledi.

Papa Francesco, “Herkes için enerji arzumuz, küresel sıcaklıkların korkutucu derecede artması, daha sert çevresel koşullar ve yoksulluk seviyesinin artmasıyla bağlantılı bir iklim değişikliği sarmalına yol açmamalıdır. Ulaşılabilir ve temiz enerjiye geçiş, dünyadaki milyonlarca kardeşimize, fakir ülkelere ve gelecek nesillere karşı sahip olduğumuz bir sorumluluktur.” dedi.

Papa, “Alternatif enerji kaynakları arayışı ve bunlara geçişi sanayiciler, yatırımcılar, araştırmacılar ve tüketiciler hep beraber tartışmalı. Medeniyetin enerjiye gereksinimi var ama enerji kullanımı medeniyeti yok etmemeli.” diye konuştu.

2015’teki Papalık Genelgesi: Dünya Ortak Evimiz

Papa Francesco 2015’te yayımladığı Laudato Si’ (Övgüler Olsun Sana) isimli papalık genelgesinde de “ortak evimiz” dediği dünyanın küresel ısınma, çevre kirliliği, toplumsal ve ekonomik adaletsizlikten korunması temalarını tartışmaya açmıştı.

Papa bu genelgesinde, “fosil yakıtların yoğun kullanımına dayalı kalkınma modelinin” küresel ısınma sorununu daha da ağırlaştırdığını söylemişti.

HABERE YORUM KAT