1. HABERLER

  2. HABER

  3. EĞİTİM

  4. Öğrenci Affından Yararlanabilecek Kişi Sayısı Belli Oldu
Öğrenci Affından Yararlanabilecek Kişi Sayısı Belli Oldu

Öğrenci Affından Yararlanabilecek Kişi Sayısı Belli Oldu

Öğrenci affı kapsamında yapılacak düzenlemenin yasalaşmasıyla öğrencilikle ilişiği kesilen 500 bini aşkın kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.

01 Mayıs 2018 Salı 16:06A+A-

AA muhabirinin Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) aldığı bilgiye göre, TBMM’ye sunulan, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nda yer alan öğrenci affının detayları belli oldu.

Buna göre “üniversitelerden hazırlık ve lisansüstü dâhil kendi isteğiyle ilişikleri kesilenler, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile kazandıkları hâlde kayıt yaptırmayanlar”, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içinde ilişiklerinin kesildiği üniversiteye başvurmaları hâlinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek.

“Terör suçundan hüküm giyenler ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olanlar” bu düzenlemeden yararlanamayacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle öğrencilikle ilişiği kesilen 500 bini aşkın kişi, üniversite eğitimine devam edebilecek.

HABERE YORUM KAT