1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. MEB'den İntihar Eden 12 Yaşındaki Suriyeli Öğrenciye İlişkin Açıklama
MEB'den İntihar Eden 12 Yaşındaki Suriyeli Öğrenciye İlişkin Açıklama

MEB'den İntihar Eden 12 Yaşındaki Suriyeli Öğrenciye İlişkin Açıklama

MEB'den yapılan açıklamada, "Medyada yer alan, öğrencimizin intiharında 'Suriyeli olduğu için öğretmeni tarafından azarlandığı ve arkadaşlarınca dışlandığı' iddiaları asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

05 Ekim 2019 Cumartesi 17:50A+A-

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde önceki gün yaşanan olaya değinilerek, "İntihar eden Suriye uyruklu bir öğrencimizle ilgili bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada yer alan; öğrencimizin intiharında 'Suriyeli olduğu için öğretmeni tarafından azarlandığı ve arkadaşlarınca dışlandığı' iddiaları asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilk tespitlerine göre, Kartepe Türk Fransız Kardeşlik Ortaokulu 5'inci sınıf öğrencisi olan Vail El Suud'un, 2018'in mart ayında 3'üncü sınıfa kayıt yaptırarak eğitimine devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Son derece başarılı bir öğrenci olan Vail El Suud'un, Türk Fransız Kardeşlik İlkokulunda 2018-2019 eğitim öğretim yılında 4'üncü sınıftayken ayın öğrencisi seçildiği, okulda öğretmeni ve arkadaşları ile ilgili herhangi bir problemi olmadığı, babasının ilgili bir veli olduğu, okulla sürekli iletişim halinde olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca rehberlik il ekibinin ilk gözlemlerinde, öğretmenleri ve arkadaşları tarafından sevilen bir öğrenci olduğu tespit edilmiştir. Eğitim camiamızı derinden üzen bu acı olayın bütün yönleriyle araştırılması için müfettiş görevlendirilmiş olup adli ve idari soruşturmalar devam etmektedir."

Irkçı-Dışlayıcı Muameleye Maruz Kaldığı İddia Edilmişti

Vail’in intiharı vakıası kısa sürede yerel ve ulusal medyada yankı bulmuştu. İHA ve Yeni Şafak gazetesinin konuyla alakalı yer verdikleri haberlerde Vail’in aynı gün bir öğretmen tarafından azarlandığı ve ek olarak diğer öğrencilerce Suriyeli olmasından ötürü dışlandığı iddia edilmişti.

Bu iddialar üzerine birçok sosyal medya kullanıcısı ırkçı-faşizan zihniyete tepki göstermişti. Yeni Şafak gazetesi Mehmet Acet de 12 yaşındaki bir çocuğun intiharı düşünmesinin son derece şüpheli bir durum olduğuna dikkat çekerek soruşturma çağrısında bulunmuştu. (AA, HAKSÖZ-HABER)

Konuyla ilgili daha önceki haberimiz >>>

HABERE YORUM KAT