1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Mazlumder: Hilafet talepleri, gözaltı ve ceza soruşturmalarıyla engellenmemelidir!
Mazlumder: Hilafet talepleri, gözaltı ve ceza soruşturmalarıyla engellenmemelidir!

Mazlumder: Hilafet talepleri, gözaltı ve ceza soruşturmalarıyla engellenmemelidir!

​​​​​​​Mazlumder "Hilafetsiz 100 Yıl Yeter Artık" başlıklı bir video çektikleri için gözaltına alınan 11 kişi hakkında  bir açıklama yaptı.

24 Şubat 2021 Çarşamba 20:29A+A-

Mazlumder’in basın açıklaması:

İstanbul, Bilecik ve Afyonkarahisar'da "Hilafetsiz 100 Yıl Yeter Artık" başlıklı video çeken ve "Müslümanlara sesleniyoruz. Hilafeti yeniden kurun" talebinde bulunan 11 kişi, bu talepleri nedeniyle gözaltına alınmış ve haklarında ceza soruşturması başlatılmıştır.

Baskı, cebir ve şiddet yöntemleri kullanılmadan, silahsız ve saldırısız bir şekilde kamera karşısında böyle videoların çekilip sosyal medyada paylaşılması açık bir ifade özgürlüğüdür. “Halife” kavramı ise bir dinin genel temsilcisine verilen addır ve bu yüzden “Hilafet talebi” din özgürlüğü kapsamındadır. Bu dinin mensuplarının kendileri için bir temsilci talep etmeleri, liderlerine bu ismi vermek istemeleri meşru bir hak olup engellenemez. İfade özgürlüğü sadece genel kabul gören ve beğenilen fikirler için değil, genel kabule uymayan rahatsız edici fikirler için de geçerlidir.

MAZLUMDER olarak;

- İfade özgürlüğünün temel insan haklarından biri olduğunu vurgular,

- İfade ve din özgürlüğü kapsamındaki söz konusu taleplerin engellenmemesi, gözaltı ve ceza soruşturmalarına konu edilmemesi gerektiğini belirtiriz.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum