1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Ku Klux Klan'ın Terör Örgütü İlan Edilmesi İçin Yüz Binlerce İmza Toplandı
Ku Klux Klan'ın Terör Örgütü İlan Edilmesi İçin Yüz Binlerce İmza Toplandı

Ku Klux Klan'ın Terör Örgütü İlan Edilmesi İçin Yüz Binlerce İmza Toplandı

​​​​​​​ABD'de Trump yönetimine, siyahi ve göçmen karşıtı, ırkçı Ku Klux Klan'ı (KKK) terörist örgüt ilan etmesi çağrısıyla yarım milyondan fazla imza toplandı.

11 Haziran 2020 Perşembe 14:19A+A-

Change.org'da başlatılan kampanya çerçevesinde, KKK'nın terör örgütü ilan edilmesi çağrısına şimdiye kadar 565 binin üzerinde kişi imzalarıyla destek verdi.

Süren kampanyanın tanıtımında "KKK, seçmen olarak kaydedilen insanlara tecavüz etti, bu kişileri öldürdü, Afrikalı Amerikalılar tarafından inşa edilen kentleri kırıp geçirdi. Bu terör örgütünden en çok siyahi Amerikalılar çekti. Terörizm, siyasi amaçlar peşinde, şiddet ve gözdağı kullanımıdır." ifadesi kullanıldı.

Change.org'da yine KKK'ya karşı başlatılan bir diğer kampanyada da 141 binin üzerinde imza toplandı.

Richmond kentinde hafta sonu düzenlenen ırkçılık karşıtı bir gösteride, aracını protestocuların üzerine süren kişinin KKK lideri olduğunu kabul ettiği açıklanmıştı.

ABD'de federal hükümetin sadece yabancı grupları terörist örgüt olarak ilan etme yetkisi var.

Merkezi ABD'de bulunan grupları terörist örgüt ilan etmek için yurt içi terörizm mevzuatı bulunmuyor.

Trump ANTIFA'yı işaret etmişti

ABD Başkanı Donald Trump, siyahi George Floyd’un ölümü üzerine başlayan protestoları şiddete dönüştürmekle suçladığı ANTIFA grubunun terör örgütü olarak tanınacağını duyurmuştu.

Kamuya açık kaynaklarda, "Anti-faşizm" kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılan ve Almanya'da yükselen Nazizme karşı gelen aşırı sol grup ANTIFA hareketi, ABD'de 1980'lerden sonra ortaya çıkmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT