1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kilisede Cinsel Taciz Davasında 27,5 Milyon Dolarlık Uzlaşma
Kilisede Cinsel Taciz Davasında 27,5 Milyon Dolarlık Uzlaşma

Kilisede Cinsel Taciz Davasında 27,5 Milyon Dolarlık Uzlaşma

New York’ta Katolik Kilisesi’nde çocukken bir öğretmenin cinsel tacizine uğradığını belirten 4 kişi, Brooklyn Psikoposluk Bölgesi ile toplamda 27,5 milyon dolara anlaşmaya vardı.

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:23A+A-

AA’nın New York Times’a dayandırdığı haberine göre, küçük birer çocukken Katolik Kilisesi’nde öğretmenlerinin cinsel tacizine uğradıklarını belirten 4 erkek, Brooklyn Psikoposluk Bölgesi ile kişi başı 6,8 milyon civarında dolar ödenmesi şartıyla uzlaşmaya vardı.

Söz konusu 4 kişi toplamda 27,5 milyon dolar alacak.

Taciz kurbanlarının avukatları, Brooklyn’deki St. Lucy’s-St. Patrick Kilisesi’nin din öğretmeni 67 yaşındaki Angelo Serrano’nun kurbanları 2003-2009 yıllarında sürekli taciz ettiğini aktardı.

Serrano’nun, 2011’de başka bir çocuğu taciz ettiğini itiraf ettiği ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Brookyn Psikoposluk Bölgesi’nden yapılan açıklamada, Serrano’nun kilisenin daimi çalışanı olmadığı, gönüllü olarak dersler verdiği belirtildi.

Söz konusu 4 kişinin vardığı uzlaşma, bugüne kadar Katolik Kilisesi’ndeki taciz kurbanlarının anlaştığı en büyük meblağlardan biri olarak kayıtlara geçti.

ABD’de Kiliselerde Cinsel Taciz Vakaları

New York Başsavcısı Barbara Underwood, iki hafta önce eyaletteki 8 Katolik Psikoposu, kiliselerdeki cinsel taciz konusunda yürütülen soruşturma kapsamında ifade vermeye çağırmıştı.

ABD’nin Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir soruşturmanın ardından, çocuklara yönelik cinsel istismarların Pensilvanya ve Vatikan’daki kıdemli kilise yetkililerince “sistematik” bir şekilde örtbas edildiği sonucuna ulaştıklarını söylemişti.

Tahkikat jürisi ise 300’den fazla rahibin 1950’lerin ortalarından beri çocukları istismar ettiğini belirterek, Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı yüzlerce rahibi binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlamıştı.

Jüri, raporunda bazı kayıtların kaybolduğunu ve cinsel istismar kurbanı bazı çocuklar konuşmaktan korktuğu için tacize uğrayanların sayısının çok daha yüksek olduğuna inandığını kaydetmişti.

Kurbanların çoğunun erkek çocuklar olduğuna dikkat çeken jüri, tecavüze kadar uzanan her türlü cinsel taciz olayına rastlandığını ifade etmişti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT